Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Kurz CZK/EUR je volný, volatilita ale za očekáváním zaostala

Investice 13.04.2017 | 16:55 0 Komentářů
Z dnes zveřejněném záznamu z mimořádného jednání bankovní rady ČNB z 6. dubna, kde bylo rozhodnuto o ukončení režimu kurzového závazku, vyplynulo, že centrální bankéři se shodli na tom, že tuzemské ekonomické ukazatele vyznívají příznivě. Inflace se dostala na úroveň, kterou ČNB v době zavedení kurzového závazku považovala za optimální.

Platná prognóza ukazuje na udržitelné plnění inflačního cíle na horizontu měnové politiky. Na narůstající inflační prostředí ukázala březnová data. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 2,6 % y/y z únorových 2,5 %. A co je podstatné, rychleji rostou jádrové ceny. Zároveň souhlasíme s centrálními bankéři, že inflace se letos i v příštím roce bude pohybovat nad dvouprocentním cílem.
Na jednání bankovní rady v minulém týdnu také zazněl názor, že ekonomika má prostor pro dílčí zpřísnění měnových podmínek. Skokovému posílení by měla bránit zjevná „překoupenost“ trhu s korunou. Dosavadní kurzový vývoj dává tomuto názoru zapravdu. Na trhu je patrný nedostatek eurových prodejců, což brání dalšímu zhodnocování tuzemské měny. Na druhé straně zatím dosavadní zahraniční držitele českých korun zatím nic nenutí tyto pozice rychle uzavírat. Nicméně jakýkoliv případný šok může vést k dočasnému, ale viditelnému oslabení tuzemské měny. Pravděpodobný šok může přijít z francouzských prezidentských voleb. Nicméně fundamentálně jsou důvody pro silnější měnu zjevné a trendově by koruna měla spíše zhodnocovat.
Oproti úrovním těsně před ukončení závazku se kurz koruny vůči euru držel po týdnu pouze o necelé procento a čtvrt níže. Tento týden zahájila koruna atakem úrovně 26,50 CZK/EUR po zveřejnění akcelerace březnové inflace a hlubším než očekávaném poklesu březnového podílu nezaměstnaných. Nicméně tato hladina se ukázala jako poměrně silná úroveň podpory. V závěru pracovního týdne se tak kurz držel u 26,70 CZK/EUR.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.