Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Kurz bude i nadále zásadní pro rozhodování o měnové politice

Investice 04.01.2019 | 11:09 0 Komentářů

Zápis z posledního měnověpolitického zasedání ČNB odhalil, že dvěma členy bankovní rady, kteří hlasovali pro zvýšení sazeb, byli Vojtěch Benda a Aleš Michl. Zápis naznačuje, že v bankovní radě tvoří dva tábory. Jeden podporuje další normalizaci sazeb v situaci, kdy odhadujeme kladnou mezeru výstupu, zatímco druhý se více ohlíží na vnější prostředí, ve kterém se sazby nezvyšují.

Zápis potvrzuje slova guvernéra Rusnoka na tiskové konferenci, že v bankovní radě panuje názor, že „nastala doba, kdy rozhodování o nastavení měnové politiky bude složitější oproti roku 2018“. Zápis uvádí, že nastavení úrokových sazeb bude i nadále významně ovlivňováno vývojem koruny.

Slabší koruna by stále dávala prostor pro zvyšování sazeb. Nicméně někteří členové bankovní rady se domnívají, že by zvyšování sazeb kvůli slabšímu kurzu nemělo být automatické. Navíc členové bankovní rady již nevidí potřebu zvyšovat sazby z důvodů finanční stability. K jejímu zachování vidí v tuto chvíli slouží dobře makroobezřetní nástroje.

Zápis z dnešního zasedání není tak jestřábí, jak jsme se domnívali. Nese se spíše v tónu, který guvernér Rusnok uvedl na tiskové konferenci po zasedání. Nicméně velká část bankovní rady stále vidí potřebu další normalizace měnové politiky. Inflace navíc na začátku roku výrazně zrychlí a koruna bude znovu výrazně zaostávat za současnou prognózou ČNB. Stále se tedy domníváme, že ke zvýšení úroků dojde na únorovém zasedání.

Viktor Zeisel
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.