Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

KUPEG: Míra obchodního rizika se v Brazílii výrazně zvýšila

K nemalému překvapení mnoha analytiků, kteří nepočítali s tak rychlým posunem, snížila 10. září agentura Standard&Poor´s rating Brazílie z BBB- na BB+.  Brazilskou ekonomiku, která postupně zpomalovala už od roku 2011, totiž ještě v poslední době přibrzdila krize důvěry spočívající především v politické nejistotě, zpřísňování finančních podmínek a ochlazení na trhu práce. Současný deficit běžného účtu se prohloubil, měnový kurz klesl a inflace vzrostla. (Tisková zpráva: KUPEG)

„Zhoršení těchto ukazatelů naznačuje, že se míra obchodního rizika v Brazílii výrazně zvýšila,“ říká Michal Veselý, generální ředitel KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s. a dodává: „Také hospodářství ostatních zemí BRICS stagnuje nebo klesá, jedinou zemí, jejíž ekonomika roste stabilně, je Indie.“ Právě k Brazílii se v uplynulých letech upírala velká pozornost jako na jeden ze stabilních motorů růstu globální ekonomiky. „To dobře ilustruje, jak se může míra rizika v jednotlivých regionech měnit bez ohledu na to, co předpovídají analytici. Pro firmy je proto důležité, aby při exportu se zvýšeným rizikem počítaly a připravily se na něj,“ říká Michal Veselý. 

Výhled do budoucna

MMF očekává, že po letošní recesi začne brazilská ekonomika, i když pomalu, opět růst. Prognóza reálného HDP pro rok 2016 naznačuje v souvislosti se zpřísněním monetární a fiskální politiky růst o 0,7 %. Objevují se ale i některá rizika. Údaje brazilské banky, které byly zveřejněny na konci srpna, potvrzují, že důvěra podniků i spotřebitelů zůstává na nízké úrovni. Nezaměstnanost stále roste, podmínky pro poskytování úvěrů jsou zpřísněné a inflace zůstává stále vysoká. To donutilo soukromý sektor k omezení spotřeby a investic, což vážně zasáhlo průmysl a stavebnictví.  Prudký pokles poptávky po předmětech dlouhodobé spotřeby znamená, že velmi tvrdý zásah dostal zejména automobilový průmysl. A pod tlakem není jen toto odvětví. 

Velký korupční skandál ropné společnosti Petrobras ohrozil její přístup na finanční trhy. Zvýšené finanční napětí spojené se snížením cen ropy následně přimělo Petrobras omezit investiční projekty. To mělo opět dopad na stavební průmysl, především na ty společnosti obviněné z přímého zapojení do korupce, které nyní po dobu vyšetřování nemohou pracovat s veřejnými subjekty. Řada z nich přitom patří mezi největší podniky v Brazílii.

Vedlejším efektem krize stavebního a automobilového průmyslu je negativní vliv na ocelářství. Nad tím vším stojí nebývalá sucha, což výrazně postihuje výrobu elektrické energie z vodních zdrojů, čímž trpí sektor utilit. Dopady na zemědělství, které je velmi závislé na klimatických podmínkách, sice zmírňuje růst produktivity, ale vzhledem k okolnostem může brzy i zemědělství pocítit ztížené finanční podmínky. Je tedy stále více zřejmé, že všechna odvětví v Brazílii jsou zranitelná. Jedinou výjimkou je export, který těží z propadajícího směnného kurzu.

V krátkodobém výhledu se situace v Brazílii bude zhoršovat, což je spojeno se skutečností, že fiskální konsolidace nepokračuje dle plánů. Původní cíl, kterým bylo dosažení primárního fiskálního přebytku 1,1 % HDP v roce 2016, byl už dvakrát opuštěn. Poprvé byl plánovaný přebytek upraven směrem dolů na 0,7 %, nyní je předpoklad pro příští rok s primárním fiskálním deficitem 3 % HDP, což by byl první záporný zůstatek za téměř dvacet let. 

Vnější pozorovatelé považují fiskální konsolidaci za rozhodující krok k podpoře udržitelnosti veřejných financí, ustupování v oblasti fiskálních slibů tedy vytváří tlak na rating Brazílie. K nemalému překvapení mnoha analytiků, kteří nepočítali s tak rychlým posunem, snížila 10. září agentura Standard&Poor´s rating Brazílie z BBB- na BB+. Pokud budou i ostatní agentury následovat jejich příkladu, může to mít opravdu závažné ekonomické důsledky. Institucionální investoři budou totiž nuceni výrazně zredukovat své brazilské investice, což povede k významnému odtoku kapitálu. Následovat bude další tlak na propad brazilského realu, a tedy i zvýšené riziko selhání brazilských společností se závazky v zahraniční měně – tedy velké části importérů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.