Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Krvavý týden na akciových trzích je konečně u konce

Investice 21.12.2018 | 16:48 0 Komentářů

Americké akciové trhy poslední seanci tohoto týdne otevřely růstem. Index S&P 500 si na úvod obchodování připisuje zhruba čtvrtinu procenta, když nejlépe odstartovaly akcie utilit, které rostou o 1,4 %. Přes jedno procento přidávají ještě realitní developeři nebo maloobchodní řetězce.

Od začátku týdne ale index ztrácí více jak 4,5 %. Důvodem výprodejů bylo zasedání americké centrální banky a hrozba zastavení přísunu finančních prostředků do americké administrativy. Dnes zveřejněné makroekonomické statistiky již na obchodování dopad prakticky neměly. Totožné faktory stály i za neúspěchem evropského akciového trhu. Stoxx 600 v celém týdnu ztratil necelých 3,5 %.

Vývoj akciových trhů na začátku nového roku bude ovlivněn především jednáním Spojených států s Čínou ohledně obchodní dohody. V hledáčku investorů budou i makroekonomická data v USA, která budou indikací pro směřování měnové politiky Fedu.

Pražský parket uzavřel krvavý týden ztrátou o 1,0 %. V celém týdnu se pak jeho ztráty vyšplhaly až ke 4,5 %. Největší měrou se na tomto výsledku podepsaly akcie Erste, které v reakci na návrhy rumunského ministerstva financí ohledně zavedení sektorových daní propadly o 12 %. Z pohledu businessu ale patří rakouská banka stále k nejpreferovanějším titulům. Makroekonomické prostředí a růst úrokových sazeb v ČR bankovním titulům nahrává. Kroky ČNB tak budou jedním z hlavních témat nového roku. Vedle toho své řeknou i ceny elektřiny, které bude důležité sledovat s ohledem na akcie ČEZ.

Miroslav Frayer
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.