CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

12. 05. 2014

0 komentářů

Subjekty:

Kreditkou platí nejčastěji vysokoškoláci do 35 let

 


 

V soukromé firmě pracuje 72 procent držitelů kreditních karet. Nejčastější platba kreditní kartou je za nákup potravin, který tvoří 44 procent všech plateb, devět procent představují úhrady za pohonné hmoty, osm procent platby v restauracích.

Díky novým technologiím, mezi které patří i bezkontaktní platby, narostl počet uskutečněných plateb. Nominální hodnota jedné platby se pohybuje v průměru na úrovni 196 korun.

Při běžném nakupování však Češi více používají debetní kartu. V Zuno narostl za první čtvrtletí 2014 meziročně počet držitelů debetních karet o 38 procent.

Zatímco debetní kartou provedli Češi během prvního kvartálu 2014 přes 600 tisíc plateb, počet transakcí kreditkou byl nižší, tvořil jen necelých sedm procent z celkového objemu plateb kartou.

Méně vydělávající spoléhají na kontokorent

REKLAMA

„Kreditní kartu aktivně využívají zejména klienti, kteří pracují v soukromém sektoru. Dá se předpokládat, že jedním z důvodů je výše příjmu. Méně vydělávající klienti se spoléhají spíše na povolené přečerpání na účtu. Ve struktuře výdajů českých domácností dlouhodobě dominují výdaje na potraviny. Obecně můžeme říci, že základ plateb tvoří platby za zboží, služby tvoří jen malé procento,“ říká Ján Kalanin, analytik online banky Zuno.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Platební karty - VISA a MasterCard

Na návštěvě zákulisí placení kartami

Platební karty představují instrument umožňující platit a vybírat hotovost. Co se děje na pozadí placení kartami? Jak pozná terminál obchodníka, že platba je krytá? Kteří hráči vystupují v zákulisí mezinárodního systému platebních karet? 

Text: Radovan Novotný

09. 10. 2019

Platební karty - VISA a MasterCard

Vyznáte se v platebních kartách?

Platební karty jsou nástroje určené k bezhotovostním platbám, které jsou vydávány fyzickým a právnickým osobám nejčastěji bankou. Bezhotovostní platbou se rozumí oprávněné čerpání placené částky z účtu držitele (majitele) karty. Platební karta umožňuje držiteli bezhotovostní platby na účet prodejce nebo poskytovatele služby za koupené zboží, výběr hotovosti […]

Text: David Krůta

03. 05. 2019

Vyplatí se sbírat míle s kreditními kartami?

Kreditní karty nabízejí nejrůznější bonusy: Peníze za nákupy zpět, levnější benzín a naftu, slevu na volání a – míle do mílového programu aerolinek. Vyplatí se ale míle sbírat? A kolik musíte utratit na letenku zdarma?

Text: Jan Chvojka

14. 04. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *