CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

04. 06. 2012

0 komentářů

KPMG poradenským lídrem pro fúze a akvizice, oživení na transakčním trhu pokračuje

 


 

„V roce 2011 investoři využili výrazně nižších cenových očekávání a v některých případech uskutečnili velmi výhodné nákupy. Dobrý obchod dokázaly udělat hlavně domácí investiční skupiny s množstvím dostupných finančních prostředků. Dočkali jsme se také návratu velkých transakcí v realitním sektoru a silné zůstalo i odvětví energetiky. Poté, co se Evropská unie s Řeckem domluvila na způsobu řešení dluhu, na trhu ještě více vzrostla důvěra. Díky ní i český trh fúzí a akvizic v prvním čtvrtletí letošního roku přidal na dynamice,“ hodnotí uplynulé období Alex Verbeek, Partner odpovědný za Poradenské služby zaměřené na transakce a restrukturalizaci, KPMG Česká republika.

Zvyšuje se především role a aktivita strategických hráčů

„Banky postupně snižují finanční páku, což negativně ovlivňuje schopnost získávat zdroje na financování akvizic. To má větší dopad na finanční investory, kteří obecně pro své akvizice používají relativně více cizího kapitálu než strategičtí investoři,“ vysvětluje Alex Verbeek.

Mezi největší akvizice v České republice v roce 2011 patřily tyto transakce:

  • Elektrárny Opatovice, a.s. – firmou EPH (Energetický a Průmyslový Holding a.s.),
  • TES Vsetín s.r.o. – firmou Advent International s.r.o.,
  • Sazka, a.s. – firmami KKCG Holding Limited a PPF Group,
  • United Bakeries, a.s. – firmou Agrofert Holding, a.s.

 

REKLAMA

„Aktivita na transakčním trhu pokračuje i letos a také plány do budoucna vypadají slibně,“ domnívá se Alex Verbeek.

Největší transakcí počátku roku 2012 byl prodej skupiny StarBev (kam patří i Staropramen), kterou firma CVC Capital Partners prodala za 2,65 miliard eur americko-kanadským pivovarům Molson Coors. Mezi zajímavé transakce se řadí i odkup vlastních akcií Českomoravské záruční a rozvojové banky  od České spořitelny, Komerční banky a Československé obchodní banky či zakoupení prodejen Schlecker firmou p.k. Solvent.

Rok 2012 v růžových barvách?

Zotavení na trhu fúzí a akvizic by však mohla poznamenat nejistota ohledně Řecka – sílící podpora tamní levice může Řecko přimět k opuštění eura a zatím nejasným, ale významným způsobem ovlivnit zbytek eurozóny. I přesto jsou vyhlídky na druhou polovinu roku 2012 v Česku nadějné.

„Lze očekávat množství transakcí v segmentu podniků malé až střední velikosti. Velmi aktivní bude i nadále energetický a realitní sektor a celkovou hodnotu transakcí pak významně doplní chystaný prodej NET4GAS společností RWE,“ uzavírá Alex Verbeek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pes s kravatou

Rok 2018 ve finančním poradenství: Znamení prodeje

Letošní rok je v oblasti finančního poradenství ve znamení prodeje a konsolidace trhu. Rekordní počet i objem transakcí s finančně poradenskými společnostmi doplnilo i sloučení asociací AFIZ a USF ČR do ČASF. Důvod? Nová legislativa a bující regulace.

Text: Petr Zámečník

27. 12. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.