Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Koruny posílila na další rekord; ceny klesat nebudou

Investice 16.10.2017 | 19:45 0 Komentářů

V české ekonomice byly dnes zveřejněny v podstatě poslední indikátory v tomto měsíci. Dynamika cen průmyslových výrobců v září dále akcelerovala a ukázalo se, že pokles spotřebitelských cen nebude jen tak v dohlednu. Za vývojem průmyslových cen stál především vývoj cen ropy, která se pohybuje na úrovni nejvyšších hodnot od poloviny roku 2015. Meziročně výrazně dražší je i produkce zemědělských výrobců, především z titulu živočišných výrobků. V září se zvýšily významněji i ceny tržních služeb. Ve stavebnictví byl v září cenový růst spíše mírný.

Běžný účet v srpnu opět skončil ve schodku. I ve druhém prázdninovém měsíci pokračoval odliv dividend, který byl ale poloviční ve srovnání s červencem. Letošní dividendová sezóna se tak blíží ke konci. Ve zbytku roku se běžný účet opět přehoupne do aktiva. Celoroční kladný běžný účet platební bilance bude ospravedlňovat trend posilující koruny.

Koruna na tyto dnešní údaje reagovala mírným posílením. Odpoledne tato tendence získala na síle a kurz koruny proti euru posílil až pod 25,74 CZK/EUR – nejsilnější hodnota od konce kurzového závazku. Následná korekce pak posunula kurz koruny ke 25,78 CZK/EUR, kde bude pravděpodobně uzavírat.

DAVID KOCOUREK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.