Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Koruna zuby nehty bojuje o kótu 26 CKZ/EUR

Investice 14.11.2018 | 17:52 0 Komentářů

Česká koruna dnes během dne několikrát laškovala s hranicí 26 CKZ/EUR, přičemž nakrátko pokořila i 26,01 CZK/EUR. K oslabení až o šest haléřů ji pomohla zveřejněná statistika českého HDP. Podle ní ekonomika roste nejpomaleji ze všech zemí v regionu.

Ve třetím čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,4 %, v meziročním srovnání pak vzrostla o 2,3 %. Částečně za to může nedostatek kapacit, které brání dalšímu růstu, na vině je ale i slabší poptávka ze zahraničí. Nadále předpokládáme, že letos v průměru české HDP vzroste o 2,9 %, po dnešním zveřejnění však vidíme riziko, že tento růst může být i slabší. Příští rok ekonomika poroste o 2,7 %. Více o dnešní statistice se dozvíte zde http://bit.ly/2DmQG4L.

Českým regionálním protějškům se ve třetím čtvrtletí dařilo o něco lépe. Polská ekonomika vzrostla silně nad očekávání trhu (1,7 % q/q), dynamiku zrychlila i ta maďarská (1,2 % q/q). Není tedy překvapením, že na rozdíl od koruny polský zlotý i maďarský forint neztrácely. Zlotý na krátko posílil, nakonec se ale vrátil na ranní úroveň 4,293 PLN/EUR , forint si polepšil o 0,15 % na 322,40 HUF/EUR.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.