Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Koruna ve čtvrtek posílila zřejmě v reakci na aukci státních poukázek

Investice 07.12.2017 | 17:33 0 Komentářů

Koruna dnes vůči euru posílila o zhruba dvě desetiny procenta na 25,57 CZK/EUR, když se vrátil pod úroveň 25,60. Obchodování pravděpodobně ovlivnila dnešní aukce státních pokladničních poukázek. Stát prodal přes 23 miliard krátkodobých dluhopisů se splatností v dubnu 2018, přičemž poptávka dosáhla téměř 58 miliard korun. Průměrný výnos v aukci činil -0,8 %.

Důvodem takto silné poptávky a záporného výnosu je, že státní pokladniční poukázky používají investoři pro uložení svých korun přes konec roku, kdy je pro finanční instituce obvykle velmi drahé uložit peníze v českých bankách. Důvodem jsou každoroční příspěvky bank do Rezolučního fondu, které se zjednodušeně počítají z objemu vkladů u bank. Některé banky se tak snaží omezit výši vkladů, a držba korun právě pro některé finanční investory tak zdražuje. To zřejmě stálo za oslabením české měny v posledním týdnu.

Jelikož stát dnes prodal velký objem poukázek, mohou si někteří investoři uložit své koruny za stabilní podmínky. Další investoři zároveň mohou doufat, že si své koruny uloží v poukázkách, které stát bude pravděpodobně prodávat příští týden.

Dnešní aukce totiž velmi pravděpodobně znamená, že se Ministerstvo financí rozhodlo neudržet státní dluh ke konci letošního prosince na stejné výši jako loni, ale zvýšit ho. Podle našich výpočtů dnešní aukce povede k nárůstu státního dluhu na konci prosince o zhruba 12 miliard meziročně. A je nyní v podstatě jedno, jestli další aukce poukázek příští týden zvýší státní dluh o dalších zhruba 20 či více miliard – proto se domníváme, že stát poukázky příští týden prodá. Koruna by se díky tomu mohla vrátit v příštích dnech k 25,50 CZK/EUR.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Tagy Koruna výnos

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.