Neděle 26. května. Svátek má Filip.

Koruna v závěru týdne oslabovala

Investice 22.09.2018 | 12:14 0 Komentářů
Středoevropské trhy byly v závěru týdne pod mírným prodejním tlakem, který souvisel s oslabování eura na globálním trhu. Na české koruně pak bylo vidět určité přivírání pozic a vybírání zisků. Z počátku září do poloviny tohoto týdne koruna vůči euru posílila o téměř procento půl na nejsilnější hodnotu od konce dubna do blízkosti 25,40 CZK/EUR. Za tímto pohybem stálo mimo jiné sílící očekávání na další zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Trh již v ročním horizontu počítá v podstatě se čtverým z výšením úrokových sazeb. Prostor pro další růst sazeb peněžního trhu (FRA) je tak hodně omezený a tím i kurz koruny nalezl své lokální dno. V závěru páteční seance tak kurz mířil k hladině 25,60 CZK/EUR.

Klíčovou událostí příštího týdne na domácí scéně je středeční zasedání ČNB. I když bankovní rada nebude mít k dispozici novou prognózu, pouze zhodnotí rizika té stávající, zvedne podle nás na třetím zasedání v řadě svou klíčovou sazbu o 25 bb na 1,50 %. My čekáme letos ještě jedno zvýšení sazeb (na listopadovém zasedání), centrální bankéři ale zřejmě takto otevření nebudou a budou odhazovat na nadcházející data a novou prognózu, kterou budou pro příští zasedání chystat.
Samotné středeční zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB o 25 bb by žádný impuls české koruně přinést nemělo. Tento krok je totiž trhy očekáván s pravděpodobností hraničící s jistotou. A příliš prostoru nezbývá, aby bylo plně zakalkulováno i listopadové zvýšení sazeb. Jednoznačné potvrzení listopadového „hiku“ ale od ČNB asi očekávat nelze. Koruna tak nebude mít důvod výrazněji posílit, naopak nevylučujeme výběr zisků a dočasné oslabení koruny. Více k našemu hodnocení nadcházejícího jednání naleznete v našem reportu ČNB focus zde http://bit.ly/2xDo7LF.
Jan Vejmělek, Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.