Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Koruna stabilní nad 25,70 CZK/EUR

Investice 24.01.2019 | 16:41 0 Komentářů
Po oslabování v první polovině týdne byl dnešní kurzový vývoj nezajímavý. Zatímco na polském zlotém i maďarském forintu byla patrná zvýšená volatilita (obě měny dopoledne oslabovaly, aby odpoledne tyto ztráty mazaly), kurz koruny vůči euru stagnoval těsně nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Nijak ji nerozhodilo ani zvýšení volatility na měnovém páru USD/EUR v průběhu odpolední tiskové konference prezidenta ECB. M. Draghiho.

Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění lednového konjunkturálního průzkumu. Celková ekonomická důvěra zaznamenala mírné snížení, a to kvůli poklesu podnikatelské důvěry. Nálada spotřebitelů se oproti prosinci nezměnila.
V souladu s vývojem u českých hlavních obchodních partnerů se zhoršila nálada v průmyslovém sektoru, snížilo se zejména hodnocení současné situace. Pro období nadcházejících tří měsíců firmy očekávají mírný pokles tempa růstu výrobní činnosti. Míra využití kapacit se ale nemění (zůstává na 85,7 %).
Optimističtěji vidí nadcházející tři měsíce naopak podnikatelé ve stavebnictví. Spotřebitelská důvěra se sice nezměnila, domácnosti přesto vyjadřují o něco vyšší obavy ze zvýšení nezaměstnanosti či růstu cen. U nezaměstnanosti důvod k obavám není, podnikatelé stále vidí jako hlavní bariéru růstu nedostatek pracovní síly. U inflace i my předpokládáme, že první tři měsíce letošního roku bude ve znamení zrychlujícího růstu spotřebitelských cen.
Zítřejší ekonomický kalendář je v regionu prázdný. Pozornost hráčů na trhu bude upřena na německý Ifo index. Očekávání německých producentů jsou pro středoevropské průmyslníky klíčová.
Jan Vejmělek
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.