Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Koruna stabilní nad 25,70 CZK/EUR

Investice 24.01.2019 | 16:41 0 Komentářů
Po oslabování v první polovině týdne byl dnešní kurzový vývoj nezajímavý. Zatímco na polském zlotém i maďarském forintu byla patrná zvýšená volatilita (obě měny dopoledne oslabovaly, aby odpoledne tyto ztráty mazaly), kurz koruny vůči euru stagnoval těsně nad hladinou 25,70 CZK/EUR. Nijak ji nerozhodilo ani zvýšení volatility na měnovém páru USD/EUR v průběhu odpolední tiskové konference prezidenta ECB. M. Draghiho.

Bez odezvy trhu zůstalo zveřejnění lednového konjunkturálního průzkumu. Celková ekonomická důvěra zaznamenala mírné snížení, a to kvůli poklesu podnikatelské důvěry. Nálada spotřebitelů se oproti prosinci nezměnila.
V souladu s vývojem u českých hlavních obchodních partnerů se zhoršila nálada v průmyslovém sektoru, snížilo se zejména hodnocení současné situace. Pro období nadcházejících tří měsíců firmy očekávají mírný pokles tempa růstu výrobní činnosti. Míra využití kapacit se ale nemění (zůstává na 85,7 %).
Optimističtěji vidí nadcházející tři měsíce naopak podnikatelé ve stavebnictví. Spotřebitelská důvěra se sice nezměnila, domácnosti přesto vyjadřují o něco vyšší obavy ze zvýšení nezaměstnanosti či růstu cen. U nezaměstnanosti důvod k obavám není, podnikatelé stále vidí jako hlavní bariéru růstu nedostatek pracovní síly. U inflace i my předpokládáme, že první tři měsíce letošního roku bude ve znamení zrychlujícího růstu spotřebitelských cen.
Zítřejší ekonomický kalendář je v regionu prázdný. Pozornost hráčů na trhu bude upřena na německý Ifo index. Očekávání německých producentů jsou pro středoevropské průmyslníky klíčová.
Jan Vejmělek
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.