Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Koruna se prozatím zastavila u 25,80 CZK/EUR

Investice 05.10.2017 | 20:22 0 Komentářů
Během dnešního obchodního dne měla koruna tendenci navázat na své dosavadní úspěchy a posunovat své nejsilnější úrovně dále směrem k předintervečním hodnotám. Tento trend se zastavil krátce po poledni, kdy se kurz dostal těsně pod hladinu 25,80 CZK/EUR. Ve finále dnes tato úroveň podržela, když v odpoledních hodinách kurz osciloval zhruba v pásmu 25,80-85 CZK/EUR.

Koruně v posledních dnech pomáhají spekulace na to, že ČNB bude zvyšovat úrokové sazby. To jí umožňuje robustní inflační výhled postavený na hospodářském růstu taženém domácí poptávkou a vysoké na mzdové dynamice. Data za první polovinu roku byla skutečně excelentní. Červencová data z reálné ekonomiky zklamala. Jednalo se ale o důsledek celozávodních dovolených. Zítřek přinese první statistiky za srpen – z maloobchodu a zahraničního obchodu.
České maloobchodní tržby (bez prodejů automobilů) v srpnu podle našich odhadů zpomalily svůj růst z červencových 5,3 % na srpnových 3,8 %. Důvody jsou však spíše technické: nepříznivé kalendářní efekty a vysoká srovnávací základna z loňského srpna, kdy byl růst tržeb masivní. Pohled na meziměsíční dynamiku v letošním srpnu by ale měl odhalit, že útraty spotřebitelů i nadále rostou. Důvodem je stále klesající nezaměstnanost, výrazně zrychlující růst mezd a velmi dobrá spotřebitelská důvěra.
Bilance zahraničního obchodu by se měla po červencovém deficitu vrátit do kladných hodnot, i když námi očekávané aktivum ve výši 8,8 mld. CZK mezi nejoslnivější výsledky patřit nebude. I srpnová data zůstanou pod negativním vlivem celozávodních dovolených, i když ve srovnání s červencem byl zřejmě tento faktor slabší.
JAN VEJMĚLEK, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.