Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Koruna se nakrátko odlepila od kurzového závazku

Investice 11.01.2017 | 18:03 0 Komentářů

Kurz domácí měny se dnes nakrátko odpoutal od hladiny kurzového závazku. Za jeho posunem přibližně o jeden a půl haléře mohlo stát vybírání zisků. Bez zjevného trendu se pohyboval kurz zlotého, zatímco maďarský forint si o čtvrtinu procenta polepšil.

Český maloobchod vykázal nečekaně silný růst

Dynamika českých maloobchodních tržeb v listopadu výrazně zrychlila a vykázala meziroční růst o 7,9 %. Růst prodejů zaznamenaly všechny sortimentní skupiny. Potvrzuje se tak, že ekonomický růst ke konci roku výrazně zrychlil. Nejvyšší nárůst statistici zaznamenali v prodejích nepotravinářského zboží, které se meziročně zvýšily o vysokých 12,1 %. Zde se zejména projevuje rostoucí kupní síla domácností.

Spekulace na konec kurzového závazku poslaly výnosy v dnešní aukci státních dluhopisů na historická minima. Jednoletý český papír byl prodáván s průměrným výnosem –1,72 %. Aukci provázela obrovská poptávka. Slušná poptávka byla i po dluhopisu s kuponem 0,75 % a splatností v roce 2030. Toho se prodalo v objemu 4 mld. CZK. Naopak poptávka po dluhopisu s variabilním kuponem a splatností v roce 2020 byla relativně slabá. Prodalo se ho proto pouze za necelou miliardu korun.

Polská centrální banka si dnes žádné překvapení nepřipravila. V souladu s očekáváním analytiků ponechala svou klíčovou úrokovou míru beze změny. Na tiskové konferenci guvernér Glapinski uvedl, že inflačního cíle bude dosaženo až v příštím roce. Banka proto nebude muset letos sazby zvyšovat.

Dolar si bere své zisky zpět

Americký dolar se během dnešní seance vrátil zpět na posilující trend. Proti společné evropské měně získal skoro 0,9 %. Za jeho posilováním nestála žádná data. S jeho kurzem by ale ještě dnes mohlo pohnout plánovaná tisková konference nastupující prezidenta USA Donalda Trumpa.

Průmyslová výroba v eurozóně se v listopadu znovu zvýšila

Zítřejší data o listopadové průmyslové produkci v eurozóně by měla potvrdit, že na konci roku ekonomická dynamika zemí platících eurem znatelně zrychlila. Ekonomové SG očekávají její růst o 1,2 % m/m. Napovídají tomu velmi dobrá čísla z Německa i oživení ve Francii. I kdyby prosincová produkce zůstala beze změny, tak by za celé poslední čtvrtletí průmysl přidal 0,8 % q/q. PMI však naznačují, že průmyslu se mohlo dařit ještě lépe.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.