Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Koruna regionálním outsiderem

Investice 08.01.2019 | 18:53 0 Komentářů

Nejvíce z celého regionu dnes oslabila česká koruna. Ve srovnání s předchozím dnem ztratila 0,3 % a vrátila se zpět na úroveň 25,64 CZK/EUR, kde se nacházela před týdnem. Za oslabením však nestál žádný fundamentální důvod. Pohyb tak považujeme spíše za korekci. Vzhledem k rizikům ve vnějším prostředí se koruně budou v nejbližším období argumenty pro další posilování hledat jen obtížně. Z domácích dat byla dnes zveřejněna průmyslová produkce a stavebnictví.  Maďarský forint dnes ztratil 0,2 % (na úroveň 321,8 HUF/EUR). Polský zlotý zůstal beze změny na 4,300 PLN/EUR.     

Podíl nezaměstnaných po sezónním očištění na novém rekordu

Podíl nezaměstnaných v České republice, který bude zveřejněn zítra, v prosinci zřejmě o dvě desetiny vzrostl na úroveň 3 %. Důvodem budou především sezónní faktory. Zemědělské práce již skončily, k zimnímu spánku se zřejmě uložili i stavitelé. Po očištění o sezónní faktory však podíl nezaměstnaných naopak pravděpodobně vytvořil nový rekord, když poklesl na 2,8 %.

Listopadová bilance zahraničního obchodu svými výsledky zřejmě neoslní, když ve srovnání s listopadem 2017 vykáže o 9 miliard korun nižší přebytek. Zatímco v důsledku nižší zahraniční poptávky tempo vývozů slábne, chuť domácností utrácet a zájem firem investovat udržuje dynamiku dovozů na solidních úrovních. Přebytek zahraničního obchodu tak očekáváme na úrovni 2,4 mld. CZK.

Polská centrální banka ponechá zítra úrokové sazby zřejmě beze změny na úrovni 1,5 %. Zásadnější změnu neočekáváme ani v její rétorice. Inflace totiž stále výrazně zaostává za 2,5% inflačním cílem (v prosinci na úrovni 1,1 %). Na jaře by se však měla podle naší prognózy začít postupně vracet k cíli a umožnit tak centrální bance, aby v listopadu letošního roku přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb.

Jana Steckerová
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.