Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Koruna prolomila úroveň 25,50 CZK/EUR

Investice 16.01.2018 | 16:32 0 Komentářů

Kurz koruny vůči euru se dnes opět vydal pod úroveň 25,50 CZK/EUR. Na silnější úrovně mu v závěru dne pomohlo vystoupení Vojtěcha Bendy. Ten prohlásil, že mírně vyšší inflační rizika mohou centrální bance umožnit rychlejší zvyšování úrokových sazeb, než s čím počítá současná prognóza. Neutrální sazbu Vojtěch Benda vidí mezi 2,6 – 3,0 %. Koruna si tak během úterního obchodování připsala 0,2 %, když posílila na 25,48 CZK/EUR. Nevyslovení důvěry vládě na kurz koruny žádný vliv nemělo. 

Dnes zveřejněné ceny průmyslových výrobců předčily v prosinci tržní očekávání, když v meziměsíčním srovnání dosáhly 0,3 %. Výrazněji rostly především ceny chemických výrobků, směrem nahoru se však posunuly i ceny kovů a dopravních prostředků. Ceny zemědělských výrobců naopak v meziměsíčním srovnání o 2,4 % propadly a dvoucifernou meziroční dynamiku z minulých měsíců neudržely. I tak ale inflační tlaky v domácí ekonomice zůstávají robustní. To by mělo podle našeho názoru přimět centrální banku, aby v letošním roce zvýšila úrokové sazby celkem čtyřikrát.

Utažený trh práce tlačí polské mzdy nahoru

V regionu budou zítra zveřejněna pouze data z polského trhu práce. Růst mezd pravděpodobně v prosinci dosáhl 6,9 % po listopadových 6,5 %. Ještě výraznější růst mezd očekáváme v prvním čtvrtletí letošního roku. To by společně s rostoucí inflací mělo přimět polskou národní banku, aby ve druhém pololetí letošního roku začala s utahováním měnových podmínek.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.