Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Koruna opět mírně oslabila; ECB zítra prodlouží odkupy aktiv

Investice 06.09.2017 | 17:33 0 Komentářů

Koruna dnes proti euru dále mírně oslabila. Horší než očekáváná data o průmyslové výrobě, stavebnictví a zahraničním obchodu způsobila pokles české měny o zhruba 2 haléře na 26,11 CZK/EUR. Oproti pondělí, kdy se kurz přiblížil na dohled hranici 26 CZK/EUR, je koruna už o třetinu procenta slabší.

Zklamání ze středečních ekonomických údajů by však nemělo zabránit České národní bance ve zvýšení měnověpolitických sazeb ještě jednou do konce roku. Tento krok očekáváme v listopadu. Koruna by tak měla konečně prolomit úroveň 26 CZK/EUR.

Díky velmi dobré kondici domácí ekonomiky (především při pohledu na celkový růst HDP a trh práce) by českým centrálním bankéřům nemělo vadit ani pokračování mimořádných opatření ECB. Ta na svém čtvrtečním zasedání podle našich očekávání rozhodne o prodloužení programu odkupu aktiv (především státních dluhopisů) o šest měsíců až do konce června 2018. Tempo odkupů by se mělo snížit na 40 miliard EUR měsíčně (ze současných 60 miliard), i tak se ale bude jednat o výrazný zásah především do dluhopisových trhů. ECB by však zároveň měla zvýšit svůj výhled pro HDP. Kurz eura na světových trzích by tak zítřejší rozhodnutí centrální banky nemělo výrazněji ovlivnit.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Tagy euro Koruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.