Čtvrtek 21. března. Svátek má Radek.

Koruna neví kudy tudy

Investice 17.10.2018 | 00:00 0 Komentářů

Kurz koruny si dnes nemohl vybrat směr, kterým by se vydal. V dopoledních hodinách posílil pod úroveň 25,80 CZK/EUR. Za tímto pohybem zřejmě stály ceny primárních výrobců, které v září v meziměsíčním srovnání rostly ve všech sektorech. Nahoru je tlačí vyšší mzdové náklady i zdražování vstupního materiálu. Více jsme psali zde: http://bit.ly/2Owf9eN. Tento impulz však koruně dlouho nevydržel a kurz oslabil na 25,84 CZK/EUR, aby ve srovnání s předchozím dnem skončil v podstatě beze změny.   

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. Měnovou politiku podle svého vyjádření plánuje udržovat uvolněnou i nadále. Zároveň je připravena ji „postupně a opatrně“ normalizovat, pokud to bude cenový vývoj vyžadovat. Celkově tentokrát rétorika žádných výraznějších změn nedoznala. Podle našeho názoru banka vyčkává na prosinec, kdy bude mít k dispozici novou inflační zprávu. K prvnímu zvýšení sazeb podle naší prognózy přistoupí v Q4 2019. Maďarský forint v průběhu dne posílil o 0,2 % na 322,0 HUF/EUR.

Polskému průmyslu dochází dech

V regionu budou zítra zveřejněna pouze data o vývoji polské průmyslové a stavební výroby. Výstup průmyslu by měl meziročně stoupnout o 5,5 %. Zářijová stavební výroba by měla přidat dokonce 19 %. Střednědobé vyhlídky pro polský průmysl však již nejsou tak optimistické. Index PMI v září poklesl na 50,5 bodu ze srpnových 51,4. Nové objednávky poklesly na 49,3 bodu ze srpnových 51,4. Na polský průmysl začíná doléhat geopolitická nejistota i horší výkonnost německého průmyslu. Ten v poslední době trpí kvůli nedostatku výrobních kapacit i v důsledku nového způsobu testování emisí a spotřeby paliva, který brzdí výrobu a montáž nových automobilů.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.