Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Koruna na vlně negativního sentimentu investorů

Investice 10.05.2019 | 15:24 0 Komentářů

Tuzemská míra nezaměstnanost v dubnu dosáhla nového minima na úrovni 2,7 %. Potvrzuje se tak i nadále utažený trh práce. Za poklesem ale nenajdeme až tak příznivý vývoj české ekonomiky jako spíš nástup sezónních prací ve stavebnictví a v zemědělství. Především stavebnictví je hladové po nových pracovních silách, jejichž nedostatek vidí jako hlavní překážku svého růstu. Očekáváme, že míra nezaměstnanosti ještě dále poklesne a v průměru se udrží pod třemi procenty. Celý komentář naleznete na http://bit.ly/2vVk8tn.

Záznam z jednání bankovní rady ČNB ze začátku května poodhalil pár detailů z diskuze radních. Oproti oficiálnímu výstupu z jednání bankovní rada v záznamu zdůrazňuje rizika uvolněnější fiskální politiky v příštím roce. Zároveň někteří členové zmínili obavy ze současného extrémního sucha v Evropě, což by mohlo vést k vyšším cenám potravin. Celý komentář včetně našich očekávání ohledně dalších kroků ČNB naleznete na http://bit.ly/2VebLmU.

Na devizovém trhu byl v závěru týdne klid. Koruna se po většinu celého týdne pohybovala lehce nad úrovni 25,70 za euro a za posledních pět dní si pohoršila o 0,11 %. Polský zlotý ve stejném období oslabil o 0,46 % a maďarský forint o 0,12 %. Region po celý týden čelil výprodeji rozvíjejících se trhů díky negativnímu sentimentu investorů ohledně vývoje obchodních vztahů mezi USA a Čínou. K tomu se přidala další vlna výprodejů v Turecku kvůli opakování komunálních voleb v Istanbulu a rostoucímu politickému riziku. Obdobnému negativnímu prostředí bude pravděpodobně muset čelit koruna i příští týden.

František Táborský
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.