Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Koruna na forwardovém trhu pod silným nákupním tlakem

Investice 13.01.2017 | 17:59 0 Komentářů

Polský zlotý i maďarský forint korigovaly zisky z prvního pracovního týdne tohoto roku. Tyto ztráty utrpěly zejména v první polovině týdne ruku v ruce s rostoucí rizikovou averzí na globálních trzích.

Na české koruně ale na počátku týdne pokračoval silný příliv spekulativního kapitálu. Podle našich odhadů za první dva lednové týdny nakoupila centrální banka společnou evropskou měnu v objemu zhruba 10 mld. EUR. Tedy zhruba polovinu toho, co postupně nakupovala od července 2015 do konce loňského roku. Příliv spekulativního kapitálu se projevuje zejména na forwardovém trhu. V první polovině týdne roční forwardový kurz spadl až ke 26,55 CZK/EUR. Ve druhé polovině týdne přeci jen tlak mírně opadl a forwardový kurz korigoval těsně nad 26,60 CZK/EUR.
Vývoj forwardových kurzů CZK/EUR
Zdroj: Bloomberg, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka
Výrazné posilování koruny na forwardovém trhu v posledních dvou týdnech je důsledkem kombinace několika faktorů. Tím makroekonomickým důvodem je především růst inflace v závěru loňského roku. V prosinci totiž bylo dosaženo dvouprocentního inflačního cíle. A co je ještě důležitější, jádrová složka inflace je podle našich propočtů též na dvou procentech. To potvrzuje očekávání trhu, že ČNB režim opustí co nejdříve po skončení pevného závazku. Tím se ČNB zavázala režim neopustit před koncem prvního čtvrtletí. Svou roli pak hraje i fakt, že je počátek roku a spekulanti mají prázdné knihy a otevírají nové pozice. V neposlední řadě pak načasování ovlivnily regulatorní věci související s přechodem starého a nového roku (rezoluční fond).
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.