Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Koruna Himálaje Radka Jaroše vychází knižně a na zlatých a stříbrných medailích

Investice 02.10.2015 | 13:31 0 Komentářů

Radek Jaroš, profesionální horolezec, dnes v Praze pokřtil svoji knihu K2, poslední klenot Koruny Himálaje. Symbolicky tak i na papíře završil svou cestu za prestižní horolezeckou trofejí. Po zisku Ceny Jiřího Gutha-Jarkovského, kterou mu letos udělil Českým olympijský výbor, získal Radek další ocenění. Česká mincovna z Jablonce nad Nisou mu vyrazila zlaté a stříbrné pamětní medaile. Část výtěžku z jejich prodeje pošle Mincovna našemu aktuálně nejlepšímu horolezci na nový projekt Koruny světa. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Radek Jaroš stanul jako první Čech a zároveň patnáctý na celém světě na všech čtrnácti osmitisícových vrcholech planety bez pomoci výškových nosičů a použití umělého kyslíku, čímž se stal držitelem tzv. Koruny Himaláje. „O tom, že se pokusím o Korunu Himálaje, jsem se rozhodl po šesté osmitisícovce,“ říká Jaroš, který má ve své koruně takové lahůdky jako výstup na Šiša Pangmu jižní stěnou alpským stylem nebo sólový výstup na Manaslu, který podnikl, protože mu vlastně nic jiného nezbylo. „Původně to měla být větší expedice, ale postupně se začala rozpadat, nakonec jsem stál před rozhodnutím, zda přijdu o jednu himálajskou sezónu, nebo odletím sám,“ doplnil Jaroš. Celou expedici „vyšperkoval“ bolestivý zub a sólovýstup Jaroš podnikl pod antibiotiky. 

Kniha K2, poslední klenot Koruny Himálaje se věnuje jeho expedici z roku 2014, kdy tuto osmitisícovku slavný horolezec pokořil. Svoji knižní prvotinu dnes představila také Andrea Jarošová, která svému otci doposud s knihami pomáhala. Svojí knihu V lavině autorka žánrově zasadila jako „něco mezi Malým princem a Klubem rváčů“. „Kniha je především pro odvážné rodiče, děti ji zvládnou určitě,“ soudí s úsměvem Jarošová. Zároveň přiznává, že inspiraci čerpala ve svém dětství, ve kterém nebyla nouze o oheň a pyrotechniku. 

Jako další výzvu si Radek Jaroš vytyčil Korunu světa. „K tomu mu chceme jako Česká mincovna pomoci. Prostřednictvím koupě této medaile pomohou koruny od zákazníků České mincovny dobýt Korunu světa,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny a dodává: „Hledáme pozitivní příklady odvahy, vůle a odhodlání, je dobře, že mezi sebou máme takové lidi, jako je Radek.“ Radek Jaroš si první zlatou medaili včera vlastnoručně vyrazil v jablonecké Mincovně, která vydává celkem 550 stříbrných a 300 zlatých pamětních medailí. „Prvních 50 stříbrných a 14 zlatých číslovaných medailí vyjde jako luxusní sběratelská edice spolu s mou knihou, 14 jako symbol počtu osmitisícových vrcholů a 50 jako jubileum, ke kterému jsem si nadělil poslední výstup na K2,“ doplnil Jaroš. Ze tří set zlatek bude číslována pouhá stovka. Stříbrné desetigramové medaile zakoupí zájemci za 790 Kč, zlaté čtvrtuncové za 12 950 Kč, varianta s knihou bude ve stříbře k mání za 2 450 Kč, ve zlatě pak za 14 950 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.