Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Koruna proti dolaru na novém maximu za posledního tři a půl roku

Investice 15.01.2018 | 17:18 0 Komentářů

Kurz české koruny na začátku týdne zůstal těsně nad hladinou 25,50 CZK/EUR. Obchodování nijak zásadně neovlivnilo zveřejnění listopadové statistiky běžného účtu, který vykázal zanedbatelný přebytek 40 milionů korun. Vysokou aktivní bilanci obchodu se zbožím a službami téměř vykompenzoval odliv dividend. Zahraniční vlastníci českých firem tak v listopadu využili posílení koruny pod 25,50 CZK/EUR.

Zítra ČSÚ zveřejní prosincový vývoj cen výrobců. Průmyslové ceny v prosinci podle našich odhadů vzrostly o 0,2 % m/m a 0,6 % meziročně. V meziměsíční statistice by se mělo projevovat zdražování ropy. Meziroční dynamiku nadále drží nízko efekt vysoké statistické základny. Ani tato čísla zřejmě kurz koruny neovlivní. Česká měna by se přesto mohla v následujících týdnech opět podívat pod hranici 25,50 CZK/EUR, a to díky budování pozic investorů před únorovým zasedáním centrální banky.

Proti dolaru se koruna dostala na nové maximum od srpna 2014. Kurz se posunul k úrovni 20,80 CZK/USD, a to díky oslabení dolaru na světových trzích, tedy i vůči euru. Společné evropské měně nadále prospívá, že ECB naznačila v zápisu z posledního zasedání, že bude nadále ustupovat ze své extrémně uvolněné měnové politiky.

Marek Dřímal

Komerční banka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.