Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Koruna dnes mírně korigovala sváteční ztráty

Investice 09.05.2018 | 16:20 0 Komentářů
Jak už bývá v posledním období zvykem, během svátků a zavřeného lokálního trhu má koruna tendenci oslabovat. Tak tomu bylo i včera. Dnešek pak byl ve znamení návratu hráčů na tuzemský trh a posilování koruny.

 Obdobný vývoj byl patrný i na polském zlotém a maďarském forintu. Koruna si vůči euru polepšila o zhruba třetinu procenta, když se kurz z ranních kotací nad 25,60 CZK/EUR dostal odpoledne těsně pod 25,55 CZK/EUR. Dosažení větších zisků, jako třeba na polském zlotém, ale zabránila horší čísla březnové bilance tuzemského zahraničního obchodu. Na exportní straně je patrné, že zejména produkce automobilů naráží na své limity. Dovozní stranu pak povzbuzuje silná domácí poptávka a dovoz spotřebitelských statků i investičních celků.

Česká inflace na dně, již tak nízká nezaměstnanost dále klesne

Zítřejší den přinese informace o obou složkách „indexu bídy“ v České republice. Ten se v poslední době vyvíjí více než příznivě – inflace je nízká, nezaměstnanost atakuje historicky nejnižší hodnoty. A dubnové statistiky by na tom nic změnit neměly.
Spotřebitelské ceny se podle našeho odhadu během dubna zvedly pouze o 0,1 %, přestože je patrné zvyšování cen pohonných hmot a nahoru pomalu ale jistě míří i jádrová složka inflace. Statistiky týdenních šetření totiž ukazují, že nadále klesají ceny potravin. Z meziročního pohledu se tedy inflace neodpoutá od 1,7 % y/y zaznamenaných v březnu. I tak se ale jedná o lokální dno. V dalších měsících již dynamika spotřebitelských cen zrychlí. Vzhledem k nedávnému oslabení koruny by na jakékoliv známky vyšších inflačních tlaků měla koruna reagovat pozitivně.
Jedním z významných proinflačních tlaků je v současné době napjatý trh práce ústící ve svižný růst mezd. Dubnová čísla by měla potvrdit, že na trhu je více volných pracovních míst než uchazečů o ně. I díky sezónním faktorů podíl nezaměstnaných v dubnu zřejmě dále klesnul až na 3,2 %, což by znamenalo dosažení historicky nejnižší hodnoty.
Jan Vejmělek
Hlavní ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.