CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

19. 12. 2019

0 komentářů

KORPORÁTNÍ DLUHOPIS. INVESTIČNÍ PŘÍLEŽITOST NEBO ČASOVANÁ BOMBA?

 

Česko v posledních letech zasáhla doslova horečka korporátních dluhopisů. Nezkušení investoři mají v korporátních dluhopisech velmi rizikového typu zainvestováno odhadem už několik miliard korun. Je možné zamezit negativním dopadům současné situace na drobné investory?

Loading



 

Financování ekonomického rozvoje také prostřednictvím dluhopisů je pro ekonomiku přínosem. Jak pro společnosti, které mají oproti úvěrovému financování alternativní zdroj financování, tak i pro investory, kteří můžou své investice více diverzifikovat a dosáhnout zajímavého zhodnocení. Ostatně i Evropská komise se snaží snížit závislost malých a středních podniků na financování tradičními bankovní úvěry, a přinášet alternativy prostřednictvím kapitálového trhu.

V České republice jsou značné historické zkušenosti s emisemi velkých korporací a sektor korporátních dluhopisů má dlouhou tradici s převažující pozitivní zkušeností. „Problémem jsou však aktuálně nedostatečná pravidla, která umožňují zneužívání tohoto systému. Za posledních několik let se korporátní dluhopisy velmi rozšířily mezi zcela nezkušené investory, a to řádově odhadem ve stamilionových objemech. Podíl takovýchto emisí mimo regulaci není až tak velký z pohledu celkového sektoru korporátních dluhopisů v ČR, ale případné ztráty bohužel dopadnou především na drobné a nezkušené investory, kterým byly korporátní dluhopisy prodány zcela mimo rámec regulace a dohledu kapitálového trhu,“ upozorňuje Jana Brodani, výkonná ředitelka AKAT ČR.

Mezi tzv. nepoučeným retailem je v tuto chvíli několik miliard korporátních dluhopisů „prašivého“ charakteru, tj. firem, jejichž historie je krátká či jejichž obchodní model je velmi rizikový,“ dodává Martin Řezáč, předseda AKAT ČR. „Navzdory přemíře regulace v segmentu kolektivního investování je vedle paralelně k dispozici podobný investiční produkt, korporátní dluhopis, jehož distribuce nepodléhá de facto žádné regulaci. Takové prostředí vytváří reputační riziko pro všechny. Současné nízko-úrokové prostředí každopádně vytváří asymetrické podmínky, které jsou výhodné pro emitenty a nikoliv pro investory. Viníků anemického hospodářského růstu je více: politici a jejich nevůle k reformám, centrální banky a relativně málo účinná měnová politika – tisknutím peněz a vyráběním další likvidity se problém neřeší, ale spíš se nafukují bubliny a investoři se v honbě za absolutním pozitivním výnosem posouvají do aktiv, kterým příliš nerozumí.“ 

Korporátní dluhopisy vydané obchodní společností jsou spíše rizikové investice, a proto jsou vhodné pro investory, kteří již mají nějaké zkušenosti s investováním.

REKLAMA

V současné době schvaluje centrální banka prospekt dluhopisu a kontroluje, zda tento dokument neuvádí mylné a klamavé informace o finanční situaci, budoucím vývoji podnikání společnosti apod. Tento proces se však týká pouze emisí větších než 25 milionů Kč. Ostatní dluhopisy nemají žádný rating, žádná renomovaná společnost neanalyzovala schopnost emitenta splácet závazky. Tyto nástroje nejsou likvidní, neobchoduje se s nimi. Pro běžného, nepříliš zkušeného investora jsou proto nevhodné.

Regulátoři se snaží svými kroky situaci postupně řešit, a to kromě připravované regulace také osvětovou činností. Česká národní banka zveřejnila Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů. Obdobně jako dokument „Upozornění pro investory – Na co si dát pozor při investicích do korporátních dluhopisů“ připravený Asociací pro kapitálový trh, představuje základní souhrn otázek, které by si investoři měli nastudovat před investicí do korporátních dluhopisů. Ministerstvo financí se také zapojilo do osvěty a připravilo základní vodítko pro počáteční posouzení emitenta a emitovaných dluhopisů připravilo také tzv. Scorecards korporátních dluhopisů.

Vzhledem k potřebě komplexního posouzení emitenta však nelze očekávat, že by tyto nástroje přinesly na trhu výrazný obrat k lepšímu, nicméně se jedná o užitečné nástroje pro drobné investory. Jako nejlepší přístup však nadále platí zdravý selský rozum. „Nevkládat všechna vejce do jednoho košíku“ a své investice rozložit do různých nástrojů a také „Dvakrát měř, jednou řež“, tedy důkladně prověřovat, zda mi investici do dluhopisů nabízí spolu s dostatečnými informacemi kvalitní společnost a zároveň regulovaný subjekt, uvedený v seznamech České národní banky,“ uzavírá Jana Brodani.

Tisková zpráva AKAT

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *