Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Koronakrize Čechům na obezřetnosti neubrala. Alespoň hodinu studuje podmínky úvěru 70 % lidí

Půjčky 24.11.2020 | 14:19 0 Komentářů

Češi se ve vztahu k úvěrům již několik posledních let chovají stále zodpovědněji. Tento trend negativně neovlivnila ani koronavirová krize. Více než třetina lidí věnuje studování obchodních podmínek úvěru před jeho podepsáním více než hodinu svého času, čtvrtina lidí pak minimálně jeden den. Naopak každoročně klesá podíl lidí, kteří jsou se studiem podmínek hotovi do pěti minut, letos jde podle každoročního průzkumu společnosti Cofidis o nejpozitivnější výsledek od roku 2014.

Současná doba spojená s koronavirovou krizí zasáhla do všech oblastí společnosti a ovlivnila život snad každého jednotlivce. Některé domácnosti se začaly potýkat s finančními problémy a jsou nuceny tuto situaci různými způsoby řešit. Výsledky průzkumu mezi více než 550 respondenty ukázaly, že si Češi i přesto udržují svůj zodpovědný přístup, co se týká ověřování smluv a jejich podmínek. Aspoň hodinu svého času věnuje studiu podmínek úvěru 70 % lidí.

Přístup Čechů ke smlouvám se zlepšuje sice po malých krůčcích, ale oproti roku 2014, kdy jsme začali čtenost smluv sledovat, se jedná už o poměrně výrazný rozdíl. Za tu dobu už klesl podíl lidí, kteří smlouvě věnují maximálně 5 minut, o 10 % a téměř shodně vzrostl podíl lidí, kteří věnují obchodním podmínkám více než hodinu,“ říká Cyril Křůpala, marketingový ředitel společnosti Cofidis, a pokračuje: „Vyšší čtenosti obchodních podmínek přispělo bezesporu výrazné zjednodušení smluv i proklientský přístup, ke kterému kvalitní finanční instituce v posledních letech přistoupily.“

Starší generace opět příkladem

Nejobezřetnější je ve studiu podmínek smluv opět generace ve věku okolo šedesáti let. Déle než hodinu studuje úvěrové podmínky stejně jako v loňském roce 44 % z nich. Přitom ještě v roce 2016 se jednalo o skupinu, která ke studiu smluv přistupovala ze všech věkových kategorií vůbec nejhůře, když den a více se obchodním podmínkám ve smlouvách věnovala pouze čtvrtina z nich.

5 minut nestačí ani odborníkům  

Přestože lidí, kteří se smlouvami takřka nezabývají, je rok od roku méně, jejich podíl je stále s 30 % dost výrazný. Nejméně se zaobírají čtením smluv mladí lidé do 26 let. Do pěti minut je se „studiem“ smlouvy hotovo 43 % z nich.

„Ačkoliv povinné licencování a současná legislativa již do značné míry pročistily úvěrový trh, stále jsou mezi poskytovateli úvěrů velké rozdíly. Pokud se žadatelé o úvěr nechtějí zabývat smluvními podmínkami, měli by o to větší pozornost věnovat výběru finanční společnosti, např. podle Indexu odpovědného úvěrování organizace Člověk v tísni,“ upozorňuje Křůpala. 

Raději se poradit

I přesto Češi při výběru nespoléhají pouze na svůj úsudek a o podmínkách úvěru se více než tři čtvrtiny z nich raději poradí. Nejčastěji, v 27 % případů, obchodní podmínky konzultují s partnerem či partnerkou, pětina s finančním poradcem, 12 % s ostatními členy rodiny či známými a 15 % využívá veškerých dostupných zdrojů.

 

Kolik času jste věnoval(a) studování obchodních podmínek úvěru? 2020 (%) 2019 (%) 2018 (%) 2017 (%) 2016 (%) 2014 (%)
Do 5 minut 30 32 37 33 39 40
Zhruba hodinu 34 29 30 33 32 33
Déle než hodinu 36 39 33 34 29 27

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.