Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Kooperativa představuje výstavu Grafický kabinet a komorní plastika

Od dnešního dne mají obdivovatelé výtvarného umění možnost navštívit novou expozici v Galerii Kooperativy s názvem Grafický kabinet a komorní plastika. Výstava bude v centrále pojišťovny Kooperativa v Karlíně umístěna až do 31. března 2017. 

„Každý z nás zkusil být umělcem, protože každý z nás – přinejmenším jako dítě – vzal do ruky tužku, pero, pastelku a zkoušel kreslit. Velká většina z nás ale došla k rozumnému závěru, že se bude raději věnovat něčemu jinému. Ovšem ti, kterým se linie, tvary a čáry dařily, se poté stali kreslíři, sochaři, grafiky, malíři či architekty. Není stavby bez základů, nelze počítat stovky a tisíce, když neumíte sečíst jednotky, a nejde běhat, pokud neumíte nejdřív chodit. Stejně tak se výtvarným umělcem nemůže nazývat ten, kdo neumí kreslit,“ představil novou expozici Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa.

Od dob, kam lidská paměť ani nesahá, se člověk jako součást tlupy – společnosti vyjadřoval pomocí kresby k důležitým rituálním obřadům a zanechával po sobě lineární a barevné stopy na stěnách skalních převisů a jeskyní. Umění kresby se od té doby nijak nezměnilo. Přes všechny epochy, přes všechny styly a „ismy“ zůstala stopa uhlu, tužky, pera, litografické křídy vrypu grafické jehly beze změn. Našlo se mnoho novátorů a mnoho samozvaných teoretiků, kteří by s tímto faktem rádi manipulovali, ale není to možné. Kresba a linka zůstávají po tisíciletí neměnné.

Výstava Grafický kabinet a komorní plastika ze sbírky Kooperativy dokládá krásu kresby a komorní plastiky z bohatého fondu sbírky Kooperativy. Na této výstavě budou zastoupena díla slavných autorů, jako jsou Mikoláš Aleš, Josef Mánes, Alfons Mucha, Max Švabinský, František Šimon, Vojtěch Preissig, František Kupka, Emil Filla, Antonín Procházka, František Tichý, Ladislav Čepelák, Jiří Kolář, Josef Myslbek, Josef Mařatka, František Bílek, Otakar Kubín, Otto Gutfreund, Stanislav Sucharda, Jan Štursa, Jan Kodet, Josef Klimeš, Ladislav Janouch. Díky těmto jménům výstava představuje tu nejvyšší krásu nebarevného, „černobílého“ světa.

Expozice je v Galerii Kooperativy návštěvníkům zdarma přístupná od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.