CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

18. 02. 2016

0 komentářů

Kontrolní hlášení: na odevzdání formuláře zbývá týden. Nedodržení termínu bude stát podnikatele tisícovku

 


 

Už ve čtvrtek 25. února je termín pro podání prvního kontrolního hlášení. První termín se týká všech právnických osob a také fyzických osob s měsíčním zdaňovacím obdobím. Pokud termín nestihnou, musí počítat s pokutou. „U kontrolního hlášení neplatí, že podání pět dnů po termínu je bez sankce. Odevzdání kontrolního hlášení 26. února je už za pokutu tisíc korun. To ale není jediná pokuta, která podnikatelům hrozí. Sankcí je řada a maximální výše, které může pokuta dosáhnout, je půl milionu korun. Zejména kvůli protestům, které se týkají právě výše pokut, čeká zákon o kontrolním hlášení novelizace. Schválení novely ale nebude tak rychlé, aby se dotklo už prvního kontrolního hlášení, prozatím tedy platí sankce v původním rozsahu,“ upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu www.eDane.cz.

Detailně musí být v kontrolním hlášení popsány všechny vystavené a přijaté daňové doklady s hodnotou nad 10 tisíc korun. „Doklady, které jsou pod 10 tisíc korun nebo jsou přijaty či poskytnuty od neplátců DPH, se uvádějí souhrnně jednou částkou za celý měsíc. Kontrolní hlášení je nutné podat v elektronické podobě. Pokud někdo podá byť perfektní hlášení na papíře, čeká ho pokuta 2000 korun za to, že k podání došlo jinou formou, než přikazuje zákon,“ popsala další ze sankcí Blanka Štarmanová.

Aby se podnikatelé některým pokutám vyhnuli, doporučují jim odborníci zřízení datové schránky. „Ve formuláři je třeba vyplnit buď ID datové schránky, nebo e-mail. Pokud podnikatel datovou schránku zřízenou má, doporučuji ve formuláři uvádět primárně její ID. Pak totiž finanční úřad musí doručovat výzvy v souvislosti s kontrolním hlášením do datové schránky. Při doručení do datové schránky se výzva považuje za doručenou okamžikem, kdy do ní oprávněná osoba vstoupí, nebo takzvanou fikcí doručení po 10 dnech od data, kdy zpráva došla do datové schránky, ale nedošlo k jejímu přečtení. Po doručení výzvy má podnikatel následně ještě pět dní na odpověď. Může si tedy lépe regulovat, kdy daňovou informační schránku vybere, a má prostor pro odpověď. Pokud člověk vyplní jen e-mail, bude tyto výzvy finanční úřad posílat e-mailem na uvedenou adresu a zprávy se považují za doručené okamžikem odeslání. Takže i v případě, že e-mail nebude doručen, běží pětidenní lhůta pro odpověď, a pokud nebude dodržena, dostane podnikatel pokutu,“ varovala Blanka Štarmanová.

Nástup kontrolního hlášení ale neznamená komplikace pouze pro samotné podnikatele, do problémů se mohou dostat i účetní, kteří pro ně kontrolní hlášení připravují. „Problémy mohou mít zejména samostatní účetní, od kterých budou kvůli přibývající administrativě klienti nuceni odejít k větší konkurenci. Pokud účetní pracuje samostatně a nemá za sebe zástup, stane se pro ni či pro něj například dovolená prakticky nedosažitelnou. Bude totiž muset být k dispozici nejen svým klientům k vyplňování kontrolních hlášení, ale také finančnímu úřadu, který může podnikatele kdykoli vyzvat k doplnění nebo opravě kontrolního hlášení,“ popsala Blanka Štarmanová.

VÝŠE POKUT

REKLAMA

  • 1000 korun: pokud je kontrolní hlášení dodatečně podáno bez vyzvání od správce daně.
  • 10 000 korun: pokud je kontrolní hlášení podáno v náhradní lhůtě po výzvě od správce daně.
  • 30 000 korun: pokud podnikatel nepodá následné kontrolní hlášení na základě výzvy od správce daně ke změně, doplnění či potvrzení údajů uvedených v podaném kontrolním hlášení.
  • 50 000 korun: pokud podnikatel nepodá řádné kontrolní hlášení nebo jej nepodá ani v náhradní lhůtě stanovené správcem.
  • 500 000 korun: může správce daně uložit tomu, kdo závažně ztěžuje nebo maří správu daní nepodáním kontrolního hlášení.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Podnikatelská svoboda v Česku. Jsme na tom skutečně tak špatně?

Podnikatelská svoboda v ČR – Úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v České republice klesla. Vyplývá to analýzy Hospodářské komory České republiky (HN) na základě dat živnostníků a firem, které HN zastřešuje. Hlavním důvodem je to, že stát na podnikatele uvaluje nové povinnosti, které s podnikáním nesouvisí. Je […]

Text: Filip Kučera

04. 10. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *