CZK/€ 23.660 -0,25%

CZK/$ 21.748 -1,15%

CZK/£ 26.728 -0,93%

CZK/CHF 23.735 -0,34%

16. 06. 2022

0 komentářů

Konkurenceschopnost finančních trhů EU by měla být pro politiky a regulátory v EU prioritou č. 1.

 

Během high-level setkání, které se konalo 17. května 2022 na českém velvyslanectví v Paříži, se zástupci francouzského a českého sektoru správy aktiv shodli, že konkurenceschopnost finančních trhů EU je zásadní pro posílení ekonomiky a v nejlepším zájmu evropských střadatelů. Vyměnili si informace týkající se příslušných priorit EU pro rozvoj unie kapitálových trhů, která je klíčovou aktivitou pro klimatickou a digitální transformaci.

Loading 

Setkání se konalo pod záštitou Jeho Excelence pana Michala Fleischmanna, velvyslance České republiky ve Francii, u příležitosti současného předsednictví Francie v Radě EU, které bude od července 2022 předáno České republice. Cílem setkání bylo projednat klíčová témata relevantní pro sektor správy aktiv na evropské úrovni z pohledu účastníků trhu.

K zástupcům správy aktiv z obou zemí se jako pozorovatelé připojili zástupci francouzského ministerstva financí a ministerstva financí České republiky. Setkání uspořádala Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT) ve spolupráci s AFG (Francouzská asociace správy aktiv) za laskavé podpory Velvyslanectví ČR v Paříži, společností Amundi Czech Republic, BNP Paribas Asset Management a RSJ Securities a.s.

Konkurenceschopnosti lze dosáhnout pouze kvalitní regulací EU, která musí být jasná a konzistentní i napříč různými sektory a musí pomáhat účinně bránit gold-platingu, který je významnou překážkou efektivního a konkurenceschopného trhu EU,“ říká Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR, zástupkyně ČR v představenstvu Evropské asociace fondů a správy aktiv EFAMA.

Pouze konkurenční trhy mohou přinést efektivní dlouhodobé investice a zvýšit zapojení domácností na kapitálových trzích ve prospěch domácností i celé ekonomiky EU,“ dodává Martin Řezáč (Erste Asset Management GmbH, pobočka Česká republika), předseda AKAT. „Místní trhy, malé i velké, mohou sdílet své know-how v zásadních otázkách finančního trhu a přispět k rozvoji konkurenceschopnosti EU,“ doplňuje Jaromír Sladkovský (Raiffeisen investiční společnost a.s. a místopředseda AKAT).

Francouzskému předsednictví se podařilo dosáhnout konsensu u velmi důležitých textů, jako jsou revize nařízení o evropských fondech dlouhodobého investování (ELTIF) a směrnice o správcích alternativních investičních fondů (AIFMD), a dosáhnout významného pokroku u směrnice o udržitelném podávání zpráv o podnicích (CSRD). Jedná se o klíčové právní předpisy EU, které budou v následujících letech utvářet sektor správy aktiv a investic v EU,“ zdůraznil Eric Pinon, předseda AFG.  „Bylo skutečně nezbytné tyto předpisy revidovat s ohledem na to, že by měly zajistit konkurenceschopnost trhu EU. Jsme také přesvědčeni, že by měl být co nejdříve vytvořen řádný regulační a dohledový rámec poskytovatelů finančních a nefinančních údajů. Účastníci trhu z obou zemí jsou připraveni pomoci evropskýcm regulátorům s potřebnou spoluprací,“ uzavírá Mirela Agache-Durand, místopředsedkyně AFG odpovědná za Evropu a mezinárodní záležitosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Růst akcií během krize

Jsou akcie poháněné koronavirem?

Koronavirová pandemie a lockdowny přinesly do celé světové ekonomiky dost unikátní recesi. Nebyla způsobena nedostatkem peněz, nevhodnou měnovou či fiskální politikou nebo prasknutím bubliny, příčinu recese je nutné hledat zcela zvenčí ekonomického systému.

Text: Hana Bartušková

22. 12. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *