CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

03. 01. 2017

0 komentářů

Konec roku 2016 přinesl dobré zprávy z Německa

 


 

Počet nezaměstnaných Němců v závěru roku klesl o 17 tisíc, což překonalo veškerá tržní očekávání. Míra nezaměstnanosti tak v prosinci stagnovala na pouhých šesti procentech. Jedná se o nejnižší hodnotu od sjednocení Německa v roce 1990. Nízká nezaměstnanost a s tím související růst platů je příslibem pro vyšší spotřebu německých domácností v letošním roce.
Konec roku 2016 zároveň přinesl výrazné zrychlení inflace. Zatímco ještě v listopadu činil meziroční růst cen v Německu 0,7 %, o měsíc později to bylo již 1,7 %. To je však primárně důsledkem meziročně dražších pohonných hmot a zdražování potravin. Růst jádrové inflace je výrazně pomalejší.
Hlavním tahounem německé ekonomiky letos bude domácí poptávka. Po loňském růstu spotřeby domácností o 1,5 % by letos mělo být tempo ještě o desetinu vyšší. Investice by letos měly růst tempem 2,0 % po loňských odhadovaných 2,2 %. Primárně by měly směřovat do infrastruktury a pokračovat by tak měla silná výkonnost stavebnictví. Oživení očekáváme u zahraničněobchodní výměny. Zrychlit by mělo tempo růstu exportů, kvůli silné domácí poptávce ale porostou dovozy ještě rychleji. Právě horší bilance čistých exportů bude stát za mírným snížení letošního hospodářského růstu Německa. Po loňském předpokládaném růstu německé ekonomiky o 1,8 % pro letošní rok očekáváme 1,6 %.
JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Komerční banka, a. s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Závod za uhlíkovou neutralitou ovlivní i investice

Zdroj: Pixabay.com Zelené investice hrají v ekonomice stále větší roli. Nejen evropské země upínají síly k ekologii a uhlíkové neutralitě. Vlády přicházejí s ambiciózními plány, které s ní počítají v dohledu několika desítek let. Se změnou prostředí musí počítat i investoři.

Text: Karel Pučelík

02. 06. 2021

Labutě scénáře vývoje ekonomiky

Rok 2018 ve třech scénářích: Párty (ne)končí?

V roce 2018 si finanční trh bude připomínat smutné 10. výročí pádu Lehman Brothers. Oživení klíčových ekonomik světa, které v USA vstupuje už do devátého ročníku, vyvolává otázky, jak ještě dlouho si tohoto oživení budeme užívat.

Text: Helena Horská

24. 01. 2018

Investiční výhled 2017: Co bude hýbat trhy a kam investovat?

Loňský rok byl na investiční události velmi bohatý. Investoři by se ale neměli nudit ani v roce letošním. Jaké budou největší události, které mohou zahýbat trhy? Kde se skrývají investiční příležitosti a čemu se raději vyhnout?

Text: Jana Zámečníková

31. 01. 2017


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.