Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Komodity: obilniny prudce zdražují

Investice 14.07.2017 | 13:45 0 Komentářů

Komodity aktuálně zažívají různorodý vývoj. Nedaří se zejména energetickým komoditám a kovům. Naopak zadařilo se potravinám, obilninám a olejninám. Co je důvodem?

Proč Spojené státy už nechtějí produkovat tolik ropy?

Nejprve cenu ropy podpořily zejména informace o zastavení růstu produkce ve Spojených státech. Ministerstvo energetiky USA taktéž snížilo letošní odhad těžby v břidlicích. Nedávno se poprvé od ledna snížil ve Spojených státech počet aktivních vrtných zařízení. Zdá se, že cena ropy WTI pod 45 dolarů za barel je už pro americké energetické firmy nepřijatelná.

Na druhé straně v Libyi se poprvé za čtyři roky zvýšila produkce nad 1 milion barelů ropy denně, přičemž na počátku roku produkovala méně než 700 tisíc barelů ropy denně. Celý kartel OPEC dodal v červnu podle poradenské agentury JBC Energy kolem 32,5 mbd, což bylo o 210 tisíc barelů více než v květnu.

Nadále platí stav nadměrný zásob ropy a ropných produktů. Zásoby ropy v USA jsou přibližně 509 milionů, o 100 milionů barelů více oproti pětiletému minimu.

Výsledky Nonfarm payrolls podkopaly zlato

Cena zlata se dostala pod tlak díky silnějšímu americkému dolaru a vyšším požadovaným výnosnostem. Za tímto vývojem stojí zejména výsledky z amerického trhu práce (Nonfarm payrolls), které překonaly očekávání. USA ekonomika dle údajů ministerstva práce vytvořila v červnu 222 000 pracovních míst. Analytici však očekávali vznik pouze 179 000 pracovních míst. Výsledky posílily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla v letošním roce zvýšit po třetí úrokové sazby.

Zlatu rovněž neprospívá ani skutečnost, že jak nominální, tak i reálné sazby jdou nahoru. 

Proč cena palladia klesá?

Z drahých kovů se v letošním roce nejvíce dařilo palladiu, ovšem v současnosti trend vykazuje známky trhlin. Prodej automobilů ve Spojených státech a Číně zpomaluje, což způsobuje obavy z poklesu poptávky po tomto kovu, který se nejčastěji používá ke snížení emisí v benzinových automobilech.

Kakao: odhad produkce Pobřeží slonoviny je nad produkcí z loňského roku

Největší světový producent kakaa Pobřeží slonoviny kakaa prodal 1 milión tun kakaových bobů ze sezóny 2017-18.

Regulátor kakaa Le Conseil du Cafe-Cacao očekává forwardové prodeje o velikosti 1,3 milionu tun, než začne nová sezóna (1. října).  Le Conseil du Cafe-Cacao odhaduje pro letošní sezónu produkci ve výši 1,9 milionu tun, nicméně dodávky se v posledních 3 měsících zpomalily v důsledku silných dešťů a záplav. Poptávka v této sezoně dosáhla úrovně 1,82 milionu tun podle údajů agentury Bloomberg.

Odhad produkce kakaa Pobřeží slonoviny je nad produkcí z loňského roku, kdy suché větry ze Sahary poškodily úrodu této komodity.

Obilniny a olejniny: stav úrody pšenice v USA je nejhorší za posledních 29 let

Obilniny zaznamenaly nárůst ceny. Důvodem je sucho, které postihlo Spojené státy. Ty jsou největším pěstitelem pšenice a kukuřice na světě. Stav tamní úrody jarní pšenice je nejhorší za posledních 29 let.

USDA nedávno zveřejnila zprávu o zásobách. Zásoby sóji v USA jsou na úrovni 963 milionů bušlů, což je pod průměrným odhadem analytiků, kteří očekávali 993 milionů. Výše zásob kukuřice a pšenice je nad očekávání.

Dle zprávy USDA sójová výsadba v USA dosáhla 89,5 milionu akrů. Tato výměra je nižší než se původně předpokládalo. Velikost plochy oseté jarní pšenicí poklesla na 10,9 milionu akrů, což je pod původní prognózou. Naopak velikost plochy oseté kukuřicí v USA činí 90,9 milionu akrů, což přesahuje všechny prognózy analytiků.

Eva Mahdalová, analytik, Finlord

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.