Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

KOMODITNÍ VÝVOJ V PROSINCI 2016

Investice 13.01.2017 | 15:54 0 Komentářů

Závěrem roku měl patrně největší vliv na vývoj cen komodit FED. Ten totiž zvýšil klíčovou úrokovou sazbu a současně naznačil rychlejší tempo zvyšování v roce 2017. Se zvýšením sazeb došlo také k zhodnocení amerického dolaru. Silný americký dolar obecně škodí cenám komodit, jelikož komodity se stávají dražší pro držitele jiných měn. 

V prosinci měla velký vliv na cenu ropy dohoda mezi zeměmi mimo kartel OPEC v čele s Ruskem. Ti se totiž domluvily na koordinovaném snížení produkce o 560 tisíc barelů ropy denně. Kartel OPEC se domluvil na snížení produkce o 1,2 mbd na 32,5 milionů barelů ropy denně. Některé země mimo kartel v čele s Ruskem by pak mohly svoji těžbu snížit o 0,5 mbd. Přebytek ropy na světovém trhu se stane minulostí a globální zásoby začnou opět klesat.

Kartel OPEC ve své pravidelné zprávě zvýšil odhad globální spotřeby ropy v roce 2017 na rekordních 95,3 milionu barelů ropy denně. Poptávka by měla stoupat až do roku 2020, jež by se mělo globálně spotřebovávat 98,3 mbd. Nicméně ve své dlouhodobé předpovědi se OPEC přiklání k názoru, že spotřeba ropy poroste minimálně do roku 2040. Tahounem by měla být doprava, a to především v rozvíjejících se zemích. Počet aut na cestách by se měl dle odhadu kartelu zdvojnásobit do roku 2040 na 2,5 miliardy. Ve vyspělých zemích by spotřeba mohla poklesnout přibližně o třetinu v důsledku vyššího využití alternativních pohonů.

Těžební společnosti zaměřené na uhlí a průmyslové kovy opět generují vysoké zisky. Podle údajů agentury Bloomberg by čtyři největší těžaři BHP Billiton, Rio Tinto Group, Vale a Glencore mohly za druhé pololetí 2016 vygenerovat zisk až 26 miliard USD, což by bylo o 40 % více oproti předchozímu pololetí. Vzhledem k silnému růstu v Asii očekávají analytici růst zisků i v roce 2017.

Koksovatelné uhlí zdražilo v roce 2016 o 220 %, cena železné rudy stoupla o 80 %, zinek a termální uhlí zhodnotily o přibližně 60 %. Cena niklu se pak zvýšila o 25 % a měď zdražila o 20%.

V prosinci se zlatu příliš nedařilo. Stalo se tak zejména z důvodu zvýšení úrokových sazeb v USA. Vyšší úrokové sazby jsou negativní pro zlato a jiná aktiva, jež nenesou žádné úroky. V prosinci zaznamenaly také zlaté ETF fondy rekordní plynulou sérii odlivů finančních prostředků a to 28 za sebou jdoucích seancích. V tomto období investoři vytáhli z ETF téměř 5 mld. USD z celkových 30 mld. USD.

Prudký pád ceny palladia vystřídal ke konci prosince nárůst. Zlepšení dat průmyslové produkce ve Spojených státech a v Číně zvýšilo sázky investorů, že ze strany automobilek poroste poptávka po tomto kovu, který se využívá do katalyzátorů.  

Pšenice v prosinci mírně zdražila v důsledku informací o malém výsevu v USA. Ministerstvo zemědělství USDA uvedlo, že plocha osetá zimní pšenicí je v USA o 10 % menší oproti minulému roku a je nejmenší od roku 1909. Analytici odhadují, že i jarní výsev bude nízký a celková osetá plocha v USA by tak mohla být nejnižší od roku 1970. Farmáři nechtějí zvyšovat svoji produkci, jelikož ceny jsou v důsledku rekordně vysokých globálních zásob relativně nízké.

Cena kakaa se dostala na tříleté minimum. Podle odhadu banky Citigroup by se trh s touto komoditou měl letos dostat do největšího přebytku za posledních 6 let. Důvodem je nárůst celosvětové produkce o 9 % a stagnace poptávky. 

Eva Mahdalová, analytik, Finlord

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.