CZK/€ 24.595 -0,26%

CZK/$ 23.074 -1,07%

CZK/£ 29.006 -0,24%

CZK/CHF 23.852 -0,57%

24. 01. 2022

0 komentářů

KOMENTÁŘ: Technologické akcie zahájily rok výrazným poklesem

 

Letošní rok nezačal pro akcie vůbec dobře. Odstartoval totiž výraznou korekci v růstovém sektoru, který táhly dolů zejména technologické společnosti. Indexy Nasdaq 100 a Goldman Sachs non profitable technology index odepsaly přes 12 procent a dostaly se do tzv. medvědího trhu. Poklesu ale zřejmě nemusí být konec vzhledem k očekávanému zvyšování úrokových sazeb. 

Pokles technologických akcií, které ovlivňují celý růstový sektor, se může rozšířit i do dalších oblastí trhu. To naznačuje poslední vývoj indexu S&P 500, který odepisoval ke konci minulého týdne osm procent. Hodnota amerických akcií se tak dostala pod svoji férovou hodnotu. Na úrovni „undervalued“ přitom byly naposledy na začátku listopadu 2020.

Hybatelem současného vývoje jsou obavy z růstu úrokových sazeb, které americká centrální banka v letošním roce plánuje zvedat minimálně čtyřikrát. Fed na začátku roku oznámil urychlení zvyšování sazeb již na konec prvního kvartálu. Na to následně reagovaly výnosy desetiletích amerických dluhopisů, které se dostaly na úroveň 1,8 procenta, kde byly naposledy na jaře minulého roku.

Kvůli těmto poklesům je patrný přesun zájmu investorů z růstového sektoru do hodnotových akcií, které v době růstu sazeb a vysoké inflace slouží jako pojistka před velkými poklesy. Hodnotové akcie či indexy obsahují stabilní a velké společnosti, které vyplácí vysoké dividendy.

Pro následující období by se investoři měli připravit na vyšší volatilitu, a hlavně držet emoce na uzdě a neprodávat pozice. Dařit se bude více hodnotovým akciím a akciím, které vyplácí velkou a stabilní dividendu nebo nemovitostním titulům.

REKLAMA

Sázkou na jistotu se zdá být i britský index FTSE 100, kterému se na začátku roku jako jednomu z mála dařilo růst, a to o 1,5 procenta v librovém vyjádření. Britské akcie jsou dlouhodobě podhodnocené a letos se u FTSE 100 očekává nadprůměrný dividendový výnos.

Signálem pro nákupy vyprodávaných akcií by mělo být přesáhnutí desetiprocentního poklesu z vrcholu amerického indexu S&P 500 nebo globálního světového indexu MSCI World.

Investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.