Středa 22. září. Svátek má Darina.

Komentář KB k vyjádření A. Babiše o přebytkovém rozpočtu

Makro 25.10.2016 | 11:51 0 Komentářů

Státní rozpočet skončí podle ministra financí Andreje Babiše letos v přebytku. Naše prognóza sice počítá „pouze“ s vyrovnaným rozpočtem, přebytku se na konci roku ale opravdu můžeme dočkat. Záležet bude nakonec na tom, kolik se vládě v posledních měsících podaří utratit.

Příjmová strana rozpočtu přebytkové hospodaření dovoluje. Daňové příjmy totiž masivně rostou, ke konci září o 7 procent meziročně. Důvodem je především výjimečný ekonomický růst v loňském roce a jeho pokračování letos, i když pomalejším tempem. Zaměstnanost na historickém maximu, pokles nezaměstnanosti a růst mezd se promítají ve vyšších daních z příjmu fyzických osob. Loňská mimořádná ekonomická výkonost stojí za 13% zvýšením záloh na daně z příjmu právnických osob. Vyšší tabákové daně a nízké ceny pohonných hmot jsou hlavními důvody za růstem výběru spotřebních daní. Relativně nejpomaleji z hlavních položek rostou příjmy z DPH, i tak je ale jejich růst 6 % meziročně na celostátní úrovni. Toto tempo je vyšší než růst soukromé spotřeby v HDP (+2,9 %) i maloobchodních tržeb (letos čekáme +5,5 %). 

Na výdajové straně je vidět výrazný pokles kapitálových výdajů, tedy investic. To sice opticky vylepšuje hospodaření rozpočtu, ale zároveň způsobuje problémy ve stavebnictví i zpomalení v některých průmyslových odvětvích.

Příští rok očekáváme nárůst výdajů, a to jak běžných (na platy zaměstnanců veřejného sektoru, na sociální dávky včetně důchodů, apod.), ale i kapitálových. Mělo by se konečně více rozjet nové programové období EU fondů. Rozpočet podle našeho odhadu vykáže ve volebním roce 2017 schodek 45 miliard korun v porovnání s vládním cílem –60 miliard.

MAREK DŘÍMAL
Ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.