Středa 29. září. Svátek má Michal.

Komentář k průmyslové produkci – březen 2019

Makro 09.05.2019 | 09:37 0 Komentářů

Pozitivem je, že reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory. Například index PMI v posledních měsících signalizuje silný pokles nových zakázek, což však zatím tvrdá data příliš nepotvrzují.

Průmyslová produkce se v březnu pohybovala kolem nuly. Oproti únoru o 0,1 % poklesla, zatímco v meziročním srovnání pro změnu o 0,1 % vzrostla. Do černých čísel v meziročním srovnání dostal souhrnnou průmyslovou produkce zpracovatelský průmysl, zatímco příspěvek energetiky byl tentokráte záporný.

K březnovému růstu průmyslové produkce přispívaly hlavní odvětví zpracovatelského průmyslu, a to konkrétně motorová vozidla (3,7 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů (14,5 %) a v neposlední řadě i strojírenství (2,9 %). Dvouciferný pokles produkce naopak v březnu zaznamenala energetika (-13,8 %).

Z březnových dat stojí za pozornost nové zakázky, které meziročně vzrostly o velmi solidních 6 %. Nové zakázky ze zahraničí přitom vzrostly o 2,4 %, zatímco ty tuzemské o plných 14,3 %. Pozitivem je, že reálný vývoj nových zakázek příliš nekoresponduje s měkkými indikátory. Například index PMI v posledních měsících signalizuje silný pokles nových zakázek, což však zatím tvrdá data příliš nepotvrzují.

Výsledek průmyslu za 1. čtvrtletí zároveň ukázal, že ve srovnání s předchozím čtvrtletí průmyslová produkce o 1,2 % poklesla a v meziročním srovnání se téměř zastavila (+0,2 %). To se samozřejmě promítne i do ukazatele HDP, kde se hlavním zdrojem růstu domácí ekonomiky stává sektor služeb.

Miroslav Novák

Analytik AKCENTA CZ a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.