Čtvrtek 12. prosince. Svátek má Simona.

Komentář Generali Investments k HDP České republiky za 4. kvartál 2015

Makro 04.03.2016 | 15:54 0 Komentářů

Zpřesněná data potvrzují, že česká ekonomika vykázala v loňském roce velmi silný růst HDP: celoroční růst 4,3 % představuje nejsilnější výsledek od roku 2007.

 

Zpřesněná data mírně zlepšují obrázek za samotné závěrečné čtvrtletí roku 2015: HDP mezikvartálně stagnoval, což ale bylo dáno mimořádnými událostmi a výpadky v energetice a chemickém průmyslu.

 Hlavním tahounem růstu HDP v roce 2015 byly investiční výdaje, velmi zdatně jim ale sekundovala spotřeba domácností.

Spotřeba domácností byla podpořena oživením na trhu práce včetně růstu mezd, pozitivní vliv měla také nízká inflace. Investiční výdaje pak byly taženy především čerpáním prostředků z rozpočtu Evropské unie.

Letos růst české ekonomiky zpomalí, růst HDP odhaduji mírně nad úrovní dvou procent. Hlavním tahounem růstu bude spotřeba domácnosti, zatímco u investic lze čekat slabší výsledek, neboť silný příliv prostředků z evropských fondů se letos nezopakuje.

Rok 2015 byl pro českou ekonomiku z pohledu růstu HDP superlativní. Došlo k souběžnému načasování několika příznivých faktorů: levná ropa, zrychlení hospodářského růstu v eurozóně, doznívání pozitivního vlivu slabší koruny a k tomu všemu se připojilo velmi silné čerpání prostředků z fondů Evropské unie a také výkyv zásob spojený se změnou spotřebních daní na tabákové výrobky. Letos se dalšího zrychlení růstu ekonomiky eurozóny zřejmě nedočkáme, efekt slabší koruny odeznívá a mimořádné faktory v podobě silného čerpání evropských fondů a výkyvu na straně zásob se nebudou opakovat. Naopak, tyto dva faktory budou letos v meziročním srovnání statisticky tlačit tempo růstu české ekonomiky ke zpomalení. V roce 2015 činil růst HDP 4,3 %, pro letošní rok pracuji s odhadem růstu české ekonomiky 2,2 %, nelze ale vyloučit ještě výraznější zpomalení.

Česká ekonomika je v dobré formě a toto konstatování bude platit i v situaci, kdy v letošním roce tempo růstu HDP poněkud opadne. Nicméně, na výsledky za rok 2015 bychom skutečně měli hledět jako na výjimečně dobré, tak silný růst české ekonomiky se nebude opakovat často a už rozhodně ne automaticky. Jestliže se v návaznosti na rok 2015 objevují požadavky na výrazný, v procentuálním vyjádření někdy až dvojciferný růst mezd, tak zpomalení tempa růstu české ekonomiky nás v tomto ohledu letos zřejmě vrátí zpátky na zem. Situace na tuzemském trhu práce by se měla zlepšovat i nadále, včetně oživení růstu mezd, osobně ale pro další roky odhaduji růst průměrné nominální mzdy v české ekonomice tempem 3 až 4 procenta ročně. Spotřeba domácností, podpořená vývojem na trhu práce a nízkou inflací, by letos nicméně měla být hlavním tahounem celkového růstu české ekonomiky.

Radomír Jáč, hlavní ekonom, Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.