Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

KOMENTÁŘ (ČNB – měnově-politické rozhodnutí, zasedání bankovní rady 29. září 2016)

Banky 29.09.2016 | 15:50 0 Komentářů

Posun v nastavení měnové politiky či kurzového závazku pro dnešní zasedání bankovní rady očekáván nebyl a měnově-politické rozhodnutí ČNB tak pro trhy není překvapením.

Od srpnového zasedání bankovní rady nedošlo v tuzemské či globální ekonomice k událostem, jež by ČNB tlačily k úpravě její politiky tím či oním směrem.

Z praktického hlediska významnou roli mohla sehrát i skutečnost, že dnešního měnově-politického zasedání se zúčastnili pouze čtyři členové jinak sedmičlenné bankovní rady, čili pro posuny v měnové politice nebyla dnes správná chvíle ani z tohoto pohledu.

Finanční trhy budu nyní s pozorností sledovat dnešní odpolední tiskovou konferenci bankovní rady a zejména pak jakékoliv případné novinky ohledně délky trvání kurzového závazku ČNB. Guvernér Rusnok počátkem měsíce konstatoval, že coby pravděpodobný termín opuštění kurzové závazku vnímá až druhou polovinu roku 2017 a spíše až období po letních prázdninách. Pro trhy bude důležité, zda guvernér tento svůj náznak na dnešní tiskové konferenci zopakuje: pokud ano, tak by to pro finanční trhy mohlo znamenat zklidnění, neboť nejistota ohledně načasování konce kurzového závazku vede k tlakům na kurz koruny a také na tržní úrokové sazby na kratších splatnostech výnosové křivky (viz výrazně negativní výnos do doby splatnosti u českých vládních dluhopisů s kratšími splatnostmi).

 Osobně i nadále zastávám názor, že by ČNB neměla ukončení intervenčního režimu uspěchat. Inflační tlaky v české ekonomice zůstávají utlumené a je otázkou, zda se inflace v průběhu roku 2017 skutečně dostane do oblasti inflačního cíle ČNB, tedy ke dvěma procentům. Navíc jsou zde vnější faktory, konkrétně pak velmi uvolněná měnová politika v eurozóně: příliš brzké uvolnění kurzu koruny by v konstelaci s měnovou politikou ECB mohlo vést k přílišným tlakům směrem k posílení české meny. Domnívám se proto, že ukončení kurzového závazku ČNB bude reálně na pořadu dne skutečně nejdříve až v závěrečných měsících roku 2017.

Zdroj: Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE

Tagy ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.