Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Komentář České bankovní asociace ke zveřejněným údajům o únorové inflaci

Ukazuje se, že ani rekordně nízká míra nezaměstnanosti, a 240 000 aktuálně neobsazených pracovních míst, tlačících na rychlý růst mezd, zatím nevyústila ve zrychlování inflace. Ta podle údajů ČSÚ v únoru meziročně vzrostla o 1,8 % a oproti předchozímu měsíci se nezměnila. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného ročního indexu spotřebitelských cen představovala 2,4 %.

Série dobrých makroekonomických čísel přicházejících z české, ale i z celé Evropské unie, nepřerušila ani data o inflaci, která dnes zveřejnil Český statistický úřad. Miroslav Zámečník komentuje: „S výjimkou trhu práce a nemovitostí představuje zatím zpevňování koruny a možnost uspokojení poptávky dovozem zjevně dostatečnou brzdu inflačním tlakům. Ani ceny služeb, kde je hrozba zahraniční konkurence podstatně menší, se nijak neutrhly z řetězu.“

Dává to prostor, aby Česká národní banka postupovala při zvedání základních úrokových sazeb bez výrazných skoků, a pozorovala, co budou dělat kolegové v Evropské centrální bance. „Mezi ekonomy členských institucí ČBA nadále přetrvává názor, že i letos přistoupí ČNB k dalšímu zvyšování řídících úrokových sazeb měnové politiky“, dodává Miroslav Zámečník. Inflační cíl ČNB je 2 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.