Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Komentář ČBA k inflaci za březen 2018

Míra nezaměstnanosti, která je nadále nejnižší v EU, nenachází odezvu v inflačních indexech. To je shrnutí dnes zveřejněných údajů ČSÚ a Úřadu práce ČR v jedné větě. V březnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 1,7 % a oproti předchozímu měsíci se snížily o 0,1 %. Míra inflace u nájemného vykazuje meziroční meziročně plus 2,4 %, souhrnně u cen zboží představuje meziroční nárůst 1,2 % a u služeb, jež typicky nebývají vystaveny mezinárodní konkurenci, činí vzestup 2,5 %.

V oborech, které produkují mezinárodně obchodovatelné zboží, představuje dovoz zatím vzhledem k nižší „dovážené“ inflaci účinnou bariéru. Ani ve službách, které mezinárodně obchodovány nejsou, nenaznačují data výrazné inflační tlaky. Podražily však restaurace, a samostatnou kategorii představují ceny bydlení.

Bez zahrnutí „imputovaného“ nájemného (tedy přepočet zohledňující vývoj cen bytů), představuje úhrnný index spotřebitelských cen meziročně 1,6 %.

Pokud jde o trh nemovitostí, který již delší dobu vykazuje známky přehřátí, dává Česká národní banka zjevně přednost specifickým nástrojům, včetně nepřímého verbálního nátlaku na banky, aby dodržovaly její doporučení, pokud jde o hypotéční úvěry. Naposledy jsme viděli klasický příklad této taktiky v případě komentáře Moody’s, který s použitím starých dat české komerční banky „kárá“ za jejich údajně příliš ležérní přístup při poskytování hypoték.

ČNB sama zjevně nechce základní úrokové sazby zvyšovat tak, aby se nedostala do přílišného náskoku před Evropskou centrální bankou. Inflační cíl ČNB je 2 %.

Miroslav Zámečník, ekonomický analytik ČBA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.