Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Kilová pamětní mince k výročí Karla IV. se v České mincovně vyprodala v rekordním čase

Investice 10.05.2016 | 12:58 0 Komentářů

Stříbrná kilová stodolarová mince s vyobrazením Karla IV. se vyprodala za rekordně krátkou dobu. Jeden exemplář stál téměř 40 tisíc korun a k mání jich bylo celkem 100. První polovina nákladu našla své majitele za první týden. Jak se výročí narození největšího Čecha přiblížilo, vzrostla i poptávka po prestižní minci s jeho portrétem. Druhá polovina nákladu se prodala téměř naráz, v intervalu několika hodin v noci na dnešek. Takové tempo prodeje v Jablonci nad Nisou dlouho nezažili. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl k tomu uvedl: „Z takto enormního zájmu je vidět, že kdo koupil, neprohloupil. Emise byla striktně omezena a měla číslované certifikáty. Její sběratelská cena zřejmě již teď poskočila o několik procent směrem vzhůru. Šance ji získat od Mincovny je již pouze v případě, že někdo ze zájemců svůj exemplář odřekne.“

Exkluzivní mince z ryzího stříbra s Karlem IV. váží rovný kilogram, v průměru měří 90 milimetrů a lis musel vynaložit sílu 600 tun, aby plastiku vyrazil do drahého kovu. 

Její menší verze je však stále ještě k mání. V Jablonci nad Nisou ji razí z jedné trojské unce stříbra. Emisní náklad je 1 000 kusů a zájemce za ní zaplatí 1 450 Kč.

„I když všechny tyto mince mají nominální hodnotu, jako platidlo by nebyly zrovna praktické, minimálně ta kilogramová by se Vám ani nevešla do peněženky“ dodává s úsměvem Lukáš Jokl s tím, že všechny pamětní mince mají podstatně větší uměleckou a investiční hodnotu, než tu nominální. 

Další unikátní mince s Karlem IV.

Česká mincovna se tématu Karla IV. bude věnovat i v dalších týdnech. V tuto chvíli pracuje na zlaté dvouuncové minci se společným portrétem Karla IV. a Jana Lucemburského. Emise je plánována na červenec, rezervační systém však Mincovna na svých stránkách spouští právě dnes. Náklad je omezen na pouhých 200 kusů.

Setkání s rodovými následníky

Mincovna vydává také sérii čtyř zlatých mincí reprezentujících velké události a díla z éry Karla IV. Zlaté mince mají své patrony, kteří svůj osobní exemplář přijdou převzít k soše Karla IV. na Křižovnické náměstí v Praze.

Fototermín patronů spjatých s rodem Karla IV., Kateřiny Daczické z Heslova a Michala Důjky, je ve čtvrtek 12. 5. v 16 hodin na Křižovnickém náměstí v Praze u sochy Karla IV. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.