Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Když peníze nejsou na první místě

Investice 11.04.2019 | 14:00 0 Komentářů

I vzdělaní lidé nebo pracovníci s velkým zkušenostmi a dalšími předpoklady pro dobrou kariéru se leckdy nedočkají nadprůměrného výdělku. U kterých profesí je tedy lepší počítat s nižším ohodnocením?

„Nadstandardní výdělky nelze mnohdy očekávat u pozic, které jsou spojené s určitým posláním nebo které jsou pro zaměstnance spíše koníčkem. Jedná se například o vědu a výzkum, o pracovníky v médiích, ve školství nebo například v neziskových organizacích,“ říká Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire. Spíše s menším výdělkem musí být smířeni také profesionální sportovci nespadající do skupiny nejpopulárnějších sportovních odvětví, jakými jsou například fotbal nebo tenis. Nebo pokud v nich nepatří do nejlépe honorované špičky.

 

Ani lékaři, státní zaměstnanci či pracovníci ve školství se nemohou spolehnou na to, že jim na účet budou chodit nadstandardní příjmy. Avšak například mezi lékaři existují velmi dobře vydělávající soukromí doktoři a špičkoví specialisté. „Na druhou stranu mohou lidé v těchto profesích počítat s tím, že mají velmi stabilní práci, která nesouvisí s ekonomickým výkonem firmy a učitelé a státní zaměstnanci se spoléhají i na příznivou pracovní dobu,“ uvádí Tomáš Surka. Jejich plat je na druhou stranu často provázán s politickými rozhodnutími.

Dokonce i v jinak skvěle odměňovanému oboru IT lze najít pozice, kterých se velké mzdy netýkají. Jedná se o pracovníky sbírající první zkušenosti, o testery a o ty, kteří nemají vysoce specializované znalosti. U některých profesí existují dramatické rozdíly mezi nástupním platem po absolvování studia a odměnami spojenými s praxí v oboru. Týká se to lékařů, kteří na začátku své kariéry čekají na atestaci a samostatné fungování. Ještě větší rozdíly panují u advokátů, kde se začínající koncipienti musí smířit s málem, ale s vidinou na bohaté zítřky. Podobně na tom jsou také pracovníci v renomovaných ekonomických poradenských či auditorských firmách – na začátečníka čeká vysoká porce odpracovaných hodin za málo peněz, ale v budoucnu ho při úspěchu honorují velmi vysokými výdělky.

„Ideální pro kariéru je najít svůj průnik v profesi, ve které je pracovník dobrý, práce mu dává smysl a zároveň je dobře hodnocená. Kdo to tak má, nalezl svůj dream job,“ uzavírá Tomáš Surka, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.

Tisková zpráva Devire

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.