Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Kde číhá nebezpečí? Allianz přináší seznam nových kritických míst českých silnic

Dopravně-bezpečnostní projekt Allianz Automapa již šestým rokem hledá a opravuje nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a nyní přináší žebříček nových nebezpečných lokalit, které se objevily během roku 2015. Seznam vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR, zpracovaných podle komplexní metodiky. Jde tedy o podrobnou celorepublikovou studii, nikoli analýzu nehodovosti klientů Allianz.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy byly alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2015, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvádí Roman Ventura z Allianz nadačního fondu. Jedním z důležitých kritérií aktuálního seznamu, který vznikl ve spolupráci s brněnskou projekční kanceláří HBH, je i to, že se vybrané rizikové úseky neumístily v předchozích žebříčcích. 

Které úseky byly loni nejnebezpečnější?

Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2015 objevily hned dvě nové lokality ve Středočeském a Ústeckém kraji, nejnebezpečnější místo v celé zemi se nacházelo na Liberecku. Aktuální statistika však nepotěší ani motoristy z Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, zdejší rizikové úseky se vedle těch středočeských dostaly mezi první pětici nových nejnebezpečnějších. Naopak radovat se mohou obyvatelé Jihočeského, Jihomoravského, Karlovarského, Plzeňského a Zlínského kraje. Podle kritérií Allianz Automapy zde loni nebyla identifikována žádná nová nebezpečná lokalita.

Vůbec nejhorší nový úsek se loni objevil na silnici I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku před rynoltickou místní částí Jítrava došlo během šesti loňských nehod ke třem smrtelným a dvěma těžkým zraněním. Štěstí v neštěstí měli čtyři pasažéři, kteří odsud odešli s lehkými poraněními.

V pořadí druhý nejrizikovější úsek roku 2015 se pak nacházel na komunikaci I/35 v Královéhradeckém kraji – tam, kde tato silnice míjí Podhorní Újezd a Vojice. Jen za loňský rok se zde staly dvě vážné nehody, při nichž na místě zahynul jeden člověk, a šest lidí utrpělo těžká zranění. A trojici nejhorších lokalit doplňuje křižovatka ve Středočeském kraji na silnici I/7 v místech, kde se poblíž Slaného setkává s komunikací I/16. Šest zdejších nehod přineslo jednu oběť a další čtyři lidé tady utrpěli těžká zranění.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2015

Celostátní pořadí

Silnice

Kraj

Katastr

Nehod za rok 2015 celkem

Zraněné osoby

SZ

TZ

LZ

1

I/13

Liberecký

Bílý Kostel nad Nisou, Rynoltice

6

3

2

4

2

I/35

Královéhradecký

Podhorní Újezd a Vojice

2

1

6

1

3

I/7

Středočeský

Slaný

6

1

4

3

4

I/11

Moravskoslezský

Rýmařov

6

1

4

3

5

I/44

Olomoucký

Mohelnice

8

2

1

8

6

I/34

Pardubický

Vendolí

2

2

1

1

7

I/8

Ústecký

Bořislav

5

2

1

0

8

I/13

Ústecký

Ludvíkovice

3

1

2

1

9

I/16

Středočeský

Židněves

3

0

3

2

10

I/38

Vysočina

Jihlava

4

1

1

2

 Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění. 

Mapy včetně GPS souřadnic deseti nových nejrizikovějších lokalit v zemi s odkazem na Google Street View najdete na www.allianzfoto.cz ve složce Allianz Automapa 2016. Pro celostátní online verzi Allianz Automapy přejděte na www.allianz.cz/automapa.

Allianz nadační fond se loni činil ve Zlínském kraji

Allianz Automapa nezůstává pouze u statistik. Ve spolupráci s dopravními specialisty ze společnosti 3M vybrané nehodové úseky opravuje, a přispívá tak ke snížení nehodovosti v daných lokalitách. Naposledy byla opravena hned dvě na sebe navazující nehodová místa ve Zlínském kraji, v katastru obcí Buchlovice a Staré Hutě. Dále lokalita u Řevničova na Rakovnicku, nebezpečné místo u Lhoty pod Libčany v Královéhradeckém kraji, předtím lokalita u Toužetína na Lounsku a v Milíně na Příbramsku. Další budou následovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.