Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Kartou na dovolené v zahraničí platí už šest z deseti Čechů

Banky Air Bank 22.06.2016 | 14:41 0 Komentářů

Někteří to odmítají kvůli poplatkům, ty ale většina bank neúčtuje

Šest z deseti Čechů plánuje na své letošní letní dovolené v zahraničí platit kartou, tedy stejně jako loni. 74 % lidí si ale s sebou stejně poveze peníze, které si vymění už doma. Ani v tomhle ohledu nedošlo oproti loňsku k nějakému významnému posunu. Z průzkumu společnosti IPSOS pak dále vyplývá, že čtyři z deseti dotázaných nechtějí v cizině platit kartou vůbec. Jako nejčastější důvod uvádí vysoké poplatky za použití kartou v zahraničí. Ty si však většina bank neúčtuje.

Loni podle průzkumu vyjela na zahraniční dovolenou polovina Čechů a 58 % z nich platilo kartou. Pro 22 % to byl dokonce nejčastější způsob placení. Nejvíce lidí ale platilo v hotovosti místní měnou, kterou si přivezli z domova (78 %). V letošním roce se na zahraniční dovolenou chystá skoro 60 % lidí, tedy více než loni. Preference lidí co do způsobu placení se ale oproti loňsku nijak výrazně nemění. Stále převažuje hotovost v místní měně přivezená z domova (74 %), následuje platební karta (58 %), výměna peněz v lokální směnárně nebo bance (21 %) a výběr hotovosti z místního bankomatu (17 %).

„Platit v zahraničí platební kartou je výhodné. Jednak nemusíte řešit, kolik peněz si s sebou musíte vlastně vzít, abyste v půli dovolené nezůstali tak říkajíc na suchu. Navíc netratíte ani na směnném kurzu. Kurzy bank a směnáren se nijak závratně neliší,“ říká Jaromír Vostrý, produktový manažer Air Bank pro platební karty.

Obavy z poplatků i o bezpečnost

I přes tyto výhody neplánuje 42 % lidí platit kartou v zahraničí vůbec. Hlavním důvodem je pro 55 % respondentů překvapivě to, že nechtějí platit vysoké poplatky za použití karty v cizině. Naprostá většina českých bank si ale za placení kartou v zahraničí žádné poplatky neúčtuje. Naopak je to mnohdy výhodnější způsob placení, než si s sebou vozit peníze směněné doma.

„Zejména tehdy, kdy vyrážíte do země, kde se platí měnou, kterou nelze v Česku předem zakoupit, se často vyplatí upustit od několikanásobné směny. Ta může vypadat třeba tak, že za koruny nejdříve nakoupíte například dolary a ty pak směníte za egyptské libry. Při větších částkách na dvojnásobné směně tratíte zbytečně moc peněz,“ upozorňuje Jaromír Vostrý a dodává: „Zajímavou alternativou se pak stává i výběr peněz až na místě z lokálního bankomatu. Naši klienti tuto možnost využívají ve velké míře například v Chorvatsku a Bulharsku.“

Aby měl klient jistotu, že právě jeho banka není z těch mála, co si za platbu kartou v zahraničí nějaké poplatky účtuje, měl by si ještě před odjezdem zkontrolovat její aktuální ceník. Poplatky ale nejsou jediným důvodem. 34 % dotázaných dále uvedlo, že neplatí v zahraničí kartou prostě ze zvyku, následuje nevýhodný směnný kurz (27 %), obava o bezpečnost ze zneužití či odcizení karty (24 %) a předpoklad, že v dané dovolenkové lokalitě nebudou platební terminály (12 %). 4 % respondentů si myslí, že se jejich kartou dá platit jen v České republice.

„Pokud klientovi kartu někdo ukradne nebo ji sám ztratí, je důležité co nejrychleji zavolat do své banky a kartu zablokovat. Klient se nemusí bát, že o své peníze přijde, ani kdyby nepoctivý nálezce nebo zloděj stihl provést s jeho kartou nějakou bezkontaktní platbu. Peníze od nás dostane zpět a v plné výši,“ vyvrací obavy z placení kartou nejen v zahraničí Jaromír Vostrý

Aby se klient o případné krádeži nebo ztrátě své karty nebo nálepky co nejrychleji dozvěděl, je praktické nastavit si upozornění na změnu zůstatku na svém účtu. O případné neoprávněné platbě se díky tomu klient okamžitě dozví mailem nebo SMSkou a situaci může začít řešit.

Výzkum společnosti IPSOS se uskutečnil v květnu 2016 formou online dotazování na reprezentativním vzorku 524 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.