CZK/€ 24.515 -0,27%

CZK/$ 24.039 +0,06%

CZK/£ 29.128 -0,13%

CZK/CHF 25.109 -0,14%

30. 06. 2022

0 komentářů

Karta v zahraničí: poplatky za výběry klesají či mizí, rozdíly v kurzech cizích měn ale zůstávají značné

 


 

Použití platebních karet k platbě u obchodníka nebo k výběru z bankomatu je v zahraničí obvykle výhodnější než využití místní směnárny. Pozor by si ale klienti měli dávat na to, jaké poplatky jsou u jejich účtu spojeny s výběrem z bankomatu i na použitý kurz. To je totiž může zbytečně přijít na stovky korun.

„Za výběr v zahraničí mohou klienti u některých bank zaplatit poplatek až 125 korun. Současně je ale fér říct, že prakticky všechny mají v sazebnících tarify, kde jsou výběry o dost levnější či zdarma. Je proto dobré si ohlídat, jaké poplatky se klienta týkají,“ říká Ivana Pícková, členka představenstva Banky CREDITAS zodpovědná za retail a dodává: „Velký rozdíl je hlavně u kurzů. Rozdíl kurzu u CREDITAS a pěti největších bank v ČR byl u eura až 1,6 %, u dolaru 2,14 % a u chorvatské kuny 1,58 %.“ Při platbě nebo výběru ekvivalentu deseti tisíc korun tak lze ušetřit zhruba 158 a více korun.

U exotičtějších měn, které banky nemají ve svém kurzovém lístku, se provede nejprve přepočet na eura či dolary kurzem dané karetní asociace (Mastercard nebo VISA) a následně na koruny dle lístku. V zásadě tak pro orientaci, nakolik výhodná je nabídka dané banky, kurz dolaru a eura obvykle stačí. Zároveň je ale potřeba si ověřit, zda banka v těchto případech nepřipočítává za tento převod další procenta navíc.

CO JE DOBRÉ VĚDĚT O POUŽITÍ KARET NA ZAHRANIČNÍ DOVOLENÉ

1) Zjistěte si předem směnné kurzy své banky a případné poplatky za výběry.

2) Dávejte si pozor na DCC, tedy na platbu již přepočtenou na koruny, ovšem většinou s velmi nevýhodným kurzem lokální banky. Vždy volte platbu či výběr v tamní měně (tzn. „bez konverze“).

REKLAMA

3) Při ztrátě nebo odcizení kartu co nejdříve zablokujte – přes help-linku banky, karetní asociace nebo v elektronickém bankovnictví. Od momentu nahlášení přebírá škody banka. Pro případ zneužití karty se můžete také připojistit.

4) Ke kartám si můžete sjednat cestovní pojištění, které má mnohdy výhodnější parametry než to sjednané samostatně. Základní karty ho mívají za poplatek v řádu desítek korun měsíčně, karty typu Gold ho obvykle mají automaticky. Typy událostí i výše krytí se mezi bankami liší – často se vztahuje například i na škodu způsobenou třetím stranám a chrání i rodinné příslušníky.

5) Buďte obezřetní. Kartu nenechávejte nikdy lidem mimo váš dohled, pozor si dejte i na podezřele vyhlížející bankomaty.

6) Pokud jste v zemi, kde lze snadno platit bezkontaktně, využijte toho. Nahrajte si svou kartu do aplikací v mobilu či hodinkách a plaťte s nimi, díky ověření je to zcela bezpečné. Pokud chcete, můžete sem místo hlavní karty nahrát kartu virtuální.

7) Nastavte si limity a notifikace. Díky nim se míra bezpečnosti zase o něco zvýší a vy budete hned vědět, pokud na účtu proběhne pohyb.

8) Pokud cestujete mimo Evropu a USA, je vhodné to dopředu bance nahlásit. Z bezpečnostních důvodů mohou být blokovány transakce, u nichž obchodník či bankomat používá zastaralý způsob čtení dat přes magnetický proužek. Banka vám může po dobu pobytu v zahraničí tento způsob použití povolit.

Banka CREDITAS nabízí dlouhodobě jedny z nejlepších kurzů pro cizoměnové transakce. V květnu 2022 uvedla na trh nově platební kartu k běžnému účtu v eurech. Ta je výhodná zejména pro lidi, kteří mají v eurech část svých příjmů i výdajů.

CREDITAS u platebních karet pro nepodnikající i podnikající fyzické osoby, stejně jako pro firmy, umožňuje neomezený počet výběrů z bankomatů na celém světě zdarma.

Poznámka: kurzy bank pro eura, americké dolary a chorvatské kuny byly srovnávány dne 28. června 2022 v 9:00 hodin. Srovnáván byl vždy kurz „deviza prodej“, tedy ten, za nějž jsou klientům vyměňovány koruny na danou cizí měnu.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.