CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

07. 01. 2019

0 komentářů

Kam uložit peníze v roce 2019, když nechcete riskovat?

 

Střadatelé a drobní investoři neměli v posledních letech příliš možností zhodnotit své úspory. Výnosy spořicích účtů, termínovaných vkladů a nejméně rizikových investičních nástrojů většinou nepokryly ani inflaci. Výrazný obrat k lepšímu nelze čekat ani v roce 2019.

Loading



 

Na spořicí účet si odkládejte jen finanční rezervu

Peníze uložené na spořicích účtech při současných úrokových sazbách ztrácejí na hodnotě. Připsaný výnos totiž nepokryje ani inflaci. Nejlépe úročené spořicí účty dnes nabízejí roční sazby od jednoho do 1,5 procenta. Počítejte také s tím, že nejvyšší sazby se obvykle vztahují jen na vklady do nižších stovek tisíc korun. Při překročení určité výše vkladu úroky výrazně klesají. Pokud si na rok uložíte do banky například 100 tisíc korun, vyděláte po zdanění v nejlepším případě necelých 1 300 korun.

I když Česká národní banka již několikrát za sebou zvýšila základní úrokové sazby, od kterých se odvíjí s určitým časovým odstupem také úročení vkladů, zásadní nárůst sazeb u spořicích účtů v roce 2019 nečekejte. Spořicí účty se vyplatí využívat především k bezpečnému ukládání menší částek na horší časy nebo jako rezervu pro pokrytí nenadálých výdajů.

Nemovitosti mohou vydělat 5 procent ročně, v menších městech i dvojnásobek

REKLAMA

V posledních letech se řada lidí rozhodla zhodnotit volné peníze pořízením investiční nemovitosti. „Z tohoto typu investice profitujete nejen z růstu cen nemovitostí, ale také získáváte pravidelný příjem z vybraného nájemného. Na druhé straně je nutné počítat s výdaji v podobě oprav, pojištění nemovitosti a daní,“ uvedl spoluzakladatel služby Ideální nájemce.cz Martin Březina. Ve větších městech a atraktivních lokalitách rostly ceny nemovitostí za posledních pět let o desítky procent. Stabilně rostou i ceny podnájmů. Reálný výnos z pronájmu může ve velkých městech dosahovat 4 procent ročně, v některých případech i pěti. V menších městech pak může být výnos i deset až dvanáct procent, riziko je zde ale samozřejmě větší. „I když ceny nemovitostí v roce 2019 již neporostou takovým tempem jako v minulosti, atraktivní zůstanou příjmy z pronájmu. Zájem o pronájmy totiž nepolevuje a pořízení vlastního bydlení je pro mnohé již finančně nedostupné,“ dodává Březina.

Češi mají zájem o spořicí státní dluhopisy

Pro konzervativně smýšlející české občany mohou být zajímavou alternativou ke spořicím a termínovaným vkladům státní spořicí dluhopisy. Jedná se o bezpečný způsob spoření s garantovaným výnosem a zárukou splacení dlužené částky. Na začátku prosince 2018 odstartoval prodej nové emise dluhopisů se splatností šest let, u kterých je průměrná úroková sazba 2,07 procenta. Pokud se rozhodnete vložit do dluhopisu deset tisíc korun, vyděláte na úrocích po šesti letech přibližně tisíc korun (před zdaněním úroku ve výši 15 procent). V případě vyšší inflace je jisté, že takto uložené peníze ztratí na hodnotě.

Fondy peněžního trhu ztrácely

REKLAMA

U podílových fondů již nesete riziko poklesu hodnoty investované částky. Kdo se před pěti lety rozhodl pro investici do podílových listů korunových fondů peněžního trhu, je dnes ve ztrátě. Po započítání vstupního poplatku tato kategorie fondů umazala i několik procent. Zajímavé zhodnocení přinesly některé zajištění fondy, ty nejlepší vydělaly i více než pět procent ročně.

Termínované vklady výnosem nepřekvapí

V porovnání se spořicími účty přinášejí termínované vklady o kapku zajímavější výnos. Výše nabízené úrokové sazby se řídí jednoduchým pravidlem – čím déle se zavážete peníze nevybírat, tím vyšší úrokovou sazbu můžete získat. U bank a spořitelních družstev si může uložit peníze na dobu od 6 měsíců do 10 let. V současné době dosahují úrokové sazby maximálně 2,8 procent ročně.

Stejně jako u spořicích účtů se v brzké době úrokové sazby termínovaných vkladů významně nezmění. Termínované vklady mohou spolehlivě posloužit k bezpečnému uložení úspor, které využijete až za několik let, třeba po odchodu do důchodu.

Tisková zpráva IdeálníNájemce.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *