Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Kam investovat? Zkuste P2P půjčky

Investice 26.07.2016 | 16:40 1 Komentář

V Česku se čím dál více rozmáhá “nová vlna” investování, tzv. P2P půjčky. Prostě a jednoduše – lidé půjčují lidem. A výnosy jsou dvouciferné. (Tisková zpráva: Benefi)

Princip P2P půjček funguje tak, že P2P platforma prověří dlužníka. Ten jen dodá potřebné dokumenty a popíše, na co chce peníze půjčit. Pokud schvalovacím procesem projde, na jeho půjčku se začnou skládat investoři, tedy lidé, kteří peníze mají a jsou ochotni je půjčit.

Investor si prostě jen založí svůj vlastní účet, pošle na něj peníze a může začít vybírat žádosti o půjčku. Půjčit může od 200 do 10 tisíc Kč. Úrok se odvíjí od míry rizika. Čím větší je riziko, tím vyšší je výnos. Vhodné je investice “rozmělnit” do více cílů. Průměrné roční výnosové procento všech investorů je 12,63 % p.a.

“Investor nám platí jako provizi jednu čtvrtinu z přijatého úroku od dlužníka. Nevybíráme nic předem. Pokud dlužník nezaplatí, investor nic neplatí,” říká předseda představenstva Benefi Pavel Matoušek.

Prostřednictvím Benefi investují zhruba dvě tisícovky investorů. V průměru má jeden investor 17 investic, ti aktivnější dokonce až ke třem desítkám. Investor navíc sám rozhoduje o tom, zda bude dlužník znát jeho identitu.

A kolik investoři půjčují? Přes 51 procent investorů půjčuje po menších částkách, a to do 1 000 Kč. “Přes 7 % investorů půjčuje více než 100 tisíc korun,” dodává Matoušek.

Jaké částky investoři půjčují:

51 % – investovalo méně než 1 000 Kč

17 % – 1 – 5 tis.

8 % – 5 – 10 tis.

7 % – 10 – 20 tis.

7 % – 20 – 50 tis.

3 % – 50 – 100 tis.

7 %  – 100  a více

Jeden komentář: “Kam investovat? Zkuste P2P půjčky”

  1. Petr napsal:

    Většina investorů diverzifikuje riziko. Základem je investice malých částek do velkého množství půjček. Přitom rizikovější půjčky, tím větší diverzifikace. Takže třeba na Banking Online s úrokem 3-10% stačí třeba 100 půjček mít, na Zonky s úrokem 8-15 už několik set. A Benefi, které už nefunguje, tam by bylo třeba mít těch investic do půjček ještě víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.