Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

J&T Banka: PPF připravena snížit podíl v O2 CR?

Investice 05.06.2016 | 11:50 0 Komentářů

Dnes tisková agentura Bloomberg přinesla informaci, že je PPF připravena potenciálně snížit svůj podíl v O2 CR (84 %) i CETINu (100 %). Vyjádření samotné PPF prostřednictvím tiskové mluvčí je prozatím velmi opatrné. Současně naznačuje, že skupina není v jednáních s poradci o prozatím spekulativní úvaze na snížení pozic PPF v O2 CR či CETINu. Zároveň uvádí, že PPF samozřejmě monitoruje potenciální zájem o svá aktiva. Jen připomínáme, že PPF již dříve uvedlo, že O2 CR považuje za nestrategickou investici. 

Pokud se podíváme na zmíněnou spekulaci ve vztahu k O2 CR, tak by nám případné snížení podílu dávalo smysl vzhledem k možnému vytlačení titulu z indexů MSCI v listopadovém převažování. Důvodem by mohlo být nahrazení ze strany nového titulu na BCPP a to Monety.

V tomto případě bychom vnímali několik možných scénářů:

a)      PPF prodá část společnosti 15–35 %, aby zajistila setrvání O2 CR v MSCI indexech vzhledem k tomu, že bude mít dostatečnou tržní kapitalizaci volně obchodovaného podílu. Zároveň si zachová většinový podíl. V tomto scénáři bychom vnímali krátkodobý potenciál pro pokles ceny akcie (nabídka podílu). Nicméně z dlouhodobého pohledu by se na fundamentu společnosti nic neměnilo, a proto bychom to vnímali jako potenciálně zajímavou příležitost. Současně by se titulu netýkalo ani riziko vyřazení z indexů z důvodu nízké tržní kapitalizace volně obchodovaného podílu (např. MSCI).

b)      PPF se rozhodne prodat celý svůj 84% podíl v O2 CR. V potaz by mohl být brán jak strategický, tak jiný privátní investor. V tomto případě by samozřejmě záleželo na ceně a na potenciálním zájemci. Zájemci by se mohli nacházet dle našeho názoru jak z Evropy (např. Orange), tak z Asie (nedávné oznámení spolupráce s China Telecom), ale nelze vyloučit ani America Movil, která se chce v Evropě dále rozšiřovat. Nicméně ve vztahu k minoritnímu investorovi by se jednalo o potenciál nabídky odkupu, kterou by musel nový vlastník učinit. Tento scénář by byl pro minoritní investory dle našeho názoru pozitivní. Avšak by vylučoval krátkodobý potenciální pokles ceny.

c)       PPF nehodlá prozatím snížit svůj podíl v O2 CR. V tomto scénáři se domníváme, že hrozí riziko vyřazení z MSCI indexů k listopadovému termínu. Důvodem by bylo případné nahrazení novým titulem na BCPP a to Monetou. Pokud by k takovému scénáři došlo, vnímali bychom střednědobý potenciál poklesu ceny směrem k rebalancování indexu MSCI. S vyřazením by titul ztratil velké množství investorů z řad portfolií, která sledují právě MSCI indexy. Nicméně i v tomto případě by se mohlo jednat o následnou příležitost při udržení solidního fundamentu společnosti.

Všem třem scénářům prozatím přikládáme relativně shodnou pravděpodobnost, protože PPF se netají tím, že O2 CR není strategickým aktivem. Navíc již i v tomto roce se objevila spekulace o možném prodeji jinému investoru.

Z časového pohledu a relativně nové situaci na trhu (IPO Monety) se domníváme, že částečné SPO by mohlo rovněž být reálné a dle našeho názoru i relativně rychle proveditelné. 

Samozřejmě aktuální nečinnost je rovněž rovnocennou variantou vzhledem k tomu, že fundament společnosti je vždy velmi důležitý a měl by být stěžejní například pro budoucí úvahy jak s daným aktivem naložit.

Prozatím zmíněné informace vnímáme neutrálně vzhledem k protichůdným krátkodobým a střednědobým efektům. Jen připomínáme, že naše doporučení je stále Držet s cílovou cenou 246 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.