Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

J&T BANKA Art Index 2017: Skoro stejných 100

Banky J&T Banka 21.02.2017 | 12:23 0 Komentářů

Unikátní žebříček popisující vývoj současné výtvarné scény, J&T BANKA Art Index, již počtvrté připravila J&T Banka ve spolupráci s portálem Art+. Potenciální sběratelé a investoři zvažující nákup současného umění, tak mají opět možnost zorientovat se na současné výtvarné scéně a seznámit se s těmi, kteří se z více než 1500 umělců dostali do první 100.

Letošní ročník jednoduše řečeno potvrdil závěry předchozích ročníků. V první desítce došlo k obměně pouze jednoho jména, na dalších příčkách však došlo k posunům o deset i více míst. Ve stovce těch nejlepších jsou letos také čtyři nováčci. Na prvním místě se opět umístil Jiří Kovanda. Pokud bychom však zohlednili jen body získané za loňské výstavy, umístil by se na druhé příčce, předčila by ho Eva Koťátková. Je tak dost možné, že už příští rok by se pořadí celkového indexu mohlo změnit a žačka by na prvním místě vystřídala svého učitele.

Nováčkem v první desítce je Josef Bolf. Poprvé se tak mezi prvních deset dostal umělec, kterého lze bez váhání označit za malíře, i když vedle malby pracuje také v jiných médiích. Stejně jako pro ostatní na předních příčkách platí, že aktivně vystavuje doma i v zahraniční. Vedle pražské galerie Hunt Kastner jej mezi své kmenové umělce počítají ještě galerie Dukan v Paříži a Arthobler v Curychu.

Skokanem roku se stal Roman Štětina, který si polepšil o 35 příček. K velkému posunu mu pomohla účast na putovním bienále Manifesta, které se loni konalo v Curychu. Vedle Štětiny se jej zúčastnil také Matyáš Chochola, do kurátorského výběru se pak z českých umělců dostali ještě Jiří Skála a Jiří Thýn. Dvaatřicetiletý Jaromír Novotný, který v aktuálním indexu figuruje na 35. příčce je jedním z nejzajímavějších současných malířů. Za „Skokana“ jsme jej označili již loni, kdy se posunul z 90. na 53. místo. I když letos ten skok nebyl tak výrazný, je jasně vidět, že o jeho dílo roste zájem.

Kompletní přehled letošních výsledků na: www.magnusart.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.