Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Jobs.cz: náročné pozice dále rychle přibývají, firmy bojují s nedostatkem kvalifikovaných lidí

Investice 15.04.2015 | 14:26 0 Komentářů

Krize je již minulostí. Novým trendem u zaměstnavatelů je soupeření o pracovníky s potřebnou kvalifikací. Ti však často vyčkávají. Na Jobs.cz bylo v prvním čtvrtletí 2015 přes 41 tisíc obsazovaných pozic. Což je meziročně téměř o 14 % více. Firmy se mnohem častěji otevírají absolventům. Kupříkladu v březnu pro ně bylo o 44 % více pozic než před rokem. Nicméně v nabídce nástupních mezd a benefitů firmy reagují s mírným zpožděním, lidé by uvítali více flexibility.

Po příznivém roce 2014 kariérní portál Jobs.cz registruje další milníky uzavírající zhruba šestiletou kapitolu dopadů finanční a ekonomické krize v ČR. Zatímco vloni v prvním čtvrtletí bylo na Jobs.cz vystaveno lehce přes 36 tisíc nových pracovních míst, v prvních třech měsících tohoto roku už šlo o více než 41 tisíc pozic. Úřad práce ke konci března evidoval více než 76 tisíc otevřených pracovních míst, překryv s nabídkou na Jobs.cz je přitom jen minimální. Nezaměstnanost od února velmi rychle klesá a lidé se na dostupná místa letos hlásí o čtvrtinu méně často než před rokem. Průměrný počet reakcí na jednu pozici proto klesl zhruba o třetinu (oborové srovnání viz tabulka na následující straně).

Pracovní trh se v základních ukazatelích již dostal na úroveň počátku roku 2006. Firmy se proto nyní opět mnohem častěji – již v případě každé páté pozice – otevírají také čerstvým absolventům bez výraznějších zkušeností i lidem, kteří se odhodlají ke změně svého zaměření/profese a mají požadované schopnosti.

„Český pracovní trh přestál celé období krize úctyhodně, v evropském srovnání jsme se drželi mezi pěticí premiantů např. spolu s Rakouskem a Německem. Současné rychlé oživování zájmu firem je jednoznačně dobrou zprávou pro zaměstnance, nastává ideální doba pro změnu působiště. Kvůli dobré kondici ekonomiky i vlivu dalších faktorů však firmám paradoxně začínají nelehké časy, alespoň pokud jde o získávání kvalifikovaných posil,“ hodnotí dosavadní vývoj Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje kariérní portál Jobs.cz.

„Ve chvíli, kdy počet lidí bez práce klesne pod hranici půl milionu – pravděpodobně již příští měsíc – a současně když počet otevřených pozic přesáhne 100 tisíc, trh se z hlediska dostupnosti lidí s potřebnou kvalifikací v podstatě vyčerpá. K tomuto stavu spějeme již od loňského léta, letos se však vývoj výrazně zrychluje. Situace se de facto obrací: žádaní lidé se nyní tolik neucházejí o práci, firmy se naopak musejí mnohem aktivněji ucházet o ně. Například zvýšením nabízených mezd, větším důrazem na příjemné pracovní prostředí, zajímavou nabídkou benefitů či flexibilnějšími podmínkami,“ doplňuje Dombrovský.

Změněné situaci na trhu odpovídá také zvýšený zájem firem o samotné personalisty. V oboru lidských zdrojů (HR) oproti minulému roku zaměstnavatelé nyní obsazují o 36 % více míst.

Platy porostou, lidé žádají i více flexibility

V průměru nabízená nástupní mzda u pozic na Jobs.cz v prvním čtvrtletí dosáhla 33 300 Kč. „Nabízené platy pravděpodobně do konce roku vzrostou o 5 až 7 procent, firmy zatím v tomto ohledu nestihly pořádně zareagovat. Rezervy jsou však i jinde. Zaměstnanci chtějí zejména flexibilitu. Pokud firmy nabídnou více částečných úvazků či možnost pracovat občas na dálku, mohou nalákat i spokojené zaměstnance s vysokou kvalifikací,“ uvádí Dombrovský. Částečné úvazky nyní tvoří pouze 5,3 % nově obsazovaných pozic, pružné rozvržení pracovní doby  je možné u 13 % míst, možnost alespoň občas pracovat na dálku firmy nabízejí v 6,9 % případů. Právě u pozic s takovými podmínkami Jobs.cz registruje o cca 40 % častější reakce lidí.

Celkový 14% nárůst počtu pozic v letošním 1. čtvrtletí dělá personalistům starosti, ovšem v některých oborech je posun ještě výraznější, např. v dopravě a logistice, v oblasti ekonomiky a podnikových financí (v obou případech o více než čtvrtinu) či v administrativě a v zákaznickém servisu (o bezmála pětinu). Největší počet míst firmy přes Jobs.cz od počátku letošního roku obsazují v oboru prodeje a obchodu, v segmentu informačních technologií, v administrativě a ve strojírenství. Nejobtížněji firmy získávají lidi s náročnou kvalifikací technického rázu (viz tabulka na další straně).

Část lidí si našla lepší práci už vloni, zájem zaměstnavatelů svižně oživuje již od loňského jara. Nyní je proto v ČR výrazně vyšší podíl lidí, kteří prozatím práci změnit nechtějí, nebo velmi váhají. Ať už proto, že nechtějí být za fluktuanty čijsou ve zkušební době. Případně proto, že u nich stále přetrvávají obavy z rizika spojeného se změnou, anebo jsou ve své stávající práci vesměs spokojeni. HR oddělení firem jsou tedy celkově v horší pozici než vloni. Na druhou stranu: pro zájemce o lepší uplatnění s vhodnou kvalifikací jsou nyní na trhu takřka ideální podmínky. Počet zajímavých míst v následujících měsících dále poroste a konkurence mezi lidmi hlásícími se na otevřené pozice je nyní nízká.

Nejostřejší souboj firem o vhodné lidi se nyní odehrává například u pozic programátorů (v průměru pouze 4 reakce na jednu pozici), v případě softwarových architektů (4), databázových specialistů (7), IT analytiků (8), dále u pozic vývojových inženýrů (4), technologů výroby (4), konstruktérů (5), strojních inženýrů (5), elektroinženýrů (6), průmyslových designérů (6), kvalitářů (7), ale také třeba CNC operátorů (6) a nástrojářů (6). Pro srovnání: na místa ve finančnictví se hlásí v průměru 22 zájemců, na obchodní pozice obvykle reaguje přes 25 zájemců, v administrativě často přes 50. Velmi těžká situace je pro zaměstnavatele ve zdravotnictví – citelně chybějí stomatologové, lékaři s vhodnou atestací i odborný zdravotnický nelékařský personál.

Hlad po lidech na trhu ukazuje i růst počtu pozic vhodných pro absolventy. Jejich podíl na celé poptávce firem již téměř dosáhl úrovně jako v předkrizovém roce 2008. Tehdy tvořily 23 % ze všech obsazovaných míst, nyní se jejich podíl již přehoupl přes 21 %.

V době největších dopadů krize v roce 2009 firmy zredukovaly počet míst otevřených pro absolventy o takřka tři čtvrtiny. Letos však již pro nepříliš zkušené liditěsně po škole vzniká cca 70 % pozic ve srovnání se špičkou poptávky v létě 2008.

Tisková zpráva: Tomáš Ervín LMC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.