Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Jednolibrovka: You are in a queue

Banky 28.03.2017 | 16:21 1 Komentář

Jste ve frontě. To se vám může ukázat, když se chcete na stránkách britské Královské mincovny pokochat novou jednolibrovou mincí. Velká Británie dnes žije uvedením nové běžné jednolibrovky. Za poslední léta se objevilo tolik falešných jednolibrových mincí, že je stát musí stáhnout a nechat vyrazit úplně nové. Mince se stala natolik problémovou, že falzifikátů se objevila až 3 procenta z celkového objemu. To si člověk řekne – kdo má zapotřebí falšovat zrovna jednolibrovku … .

Ale což, každý kdo starou kulatou jednolibrovku někdy držel v ruce, ví, co to bylo za nepraktické peníze. Byla to mince velká a těžká. A co na ní bylo nepraktického nejvíc – nic moc si za ní člověk na ostrovech nekoupil. Nezbývá než doufat, že nová jednolibrovka, která se právě dostává do oběhu, bude praktičtější po všech stránkách.

Dá se na to soudit například proto, že bude mít osm hran, nenapodobitelné mikropísmo či proměnlivý hologram podobný jako na bankovkách. Když na minci budete koukat zpříma, uvidíte znak libry a když ze strany, pak cifru jedna. To abyste měli všechny informace na jednom místě. Navíc mince bude mít supertajný obrys, který ji definitivně zabezpečí před falšováním, jež „tresce se dle zákona“.

Nutno podotknouti, takové umělecky i technicky vyspělé dílo vyrazit, ještě k tomu v odpovídajícím nákladu, to dokáží jen mistři! V českých zemích takovou Mincovnu, která razí oběživo a něco podobného by také uměla, máme. Však jim v Jablonci nad Nisou neušlo, co v britské Royal Mint kolegové přichystali.

Nová dvoubarevná jednolibrovka totiž celé mincovnické a medailérské branži vzkazuje: Mince, to je high-tech záležitost. Je to navýsost umělecká věc. Něco zcela současného a nenahraditelného. A zároveň něco, na co si lze sáhnout a mít to stále u sebe v tom všeobjímajícícm virtuálním světě. Nezbývá tak než popřát, aby se nová jednolibrovka svých nositelů náležitě držela!

V Česku sice jednolibrovka k dostání tak úplně nebude. Jablonecká Česká mincovna však začíná distribuovat pamětní a investiční mince Royal Mint. Už brzy.

Tisková zpráva: Česká mincovna

Jeden komentář: “Jednolibrovka: You are in a queue”

  1. Radek napsal:

    Snad jim jednolibrovka vydrží… až do stažení veškeré hotovosti z oběhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.