Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Janet Yellen polila akciové trhy živou vodou

BankyInvestice 12.07.2017 | 17:45 0 Komentářů

Šéfka Fedu Janet Yellen svým projevem vlila akciovým trhů čerstvou krev do žil, když naznačila, že Fed pravděpodobně nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb, poněvadž inflace zůstává stále pod cílem centrální banky. Monitory akciových obchodníků a analytiků se tak zazelenaly. V Evropě s výjimkou finančních titulů, které připisují „jen“ 0,7 %, rostou všechny hlavní sektory o více jak jedno procento. Hlavními tahouny s více jak dvouprocentními zisky jsou akcie farmaceutických a energetických společností. Celoevropský index Stoxx 600 v odpoledních hodinách roste o 1,5 %.

Výrazně slabší reakci vidíme na americkém kontinentě. I zde se sice všechny sektory nacházejí v plusu, nicméně hlavní index S&P 500 přidává pouze půlku toho, co jeho evropský konkurent. I průmyslový index Dow Jones připisuje 0,7 %, což mu ale stačí k novému historickému rekordu. Akcie ropných společností pak mimo to podporují i zprávy o nižších zásobách černého zlata.

Pražská burza za vývojem západoevropských indexů zaostala. Index PX si dnes polepšil pouze o čtvrtinu procenta. Nejvyššímu růstu se těšili opět akcionáři CME, když její akcie vzrostly o 1,5 %. Po zlepšeném ratingovém výhledu agentury Moody’s dnes konkurenční Standard&Poor’s uvedla, že rating společnosti umístila do revize a nové ohodnocení bude stanoveno po dokončení prodeje slovinských a chorvatských aktiv. Z velkých emisí v plusu uzavřely akcie Komerční banky (+0,75 %), ČEZ (+0,5 %) nebo Monety (+0,3 %), naopak rakouská Erste utrpěla půlprocentní ztrátu. Obchodní aktivita byla podprůměrná, když zobchodovaný objem nedosáhl ani 400 mil. CZK.

MIROSLAV FRAYER, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.