Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Jaký vliv bude mít klesající cena kávy na akcie Starbucks?

Investice Saxo Bank 04.04.2019 | 13:51 0 Komentářů

Bude prudký pokles cen kávy Arabica pokračovat? Cena kávy Arabica klesla aktuálně na hodnotu 91 centů. Je to nejméně od prosince roku 2005. Mnozí producenti kávy ji nyní prodávají téměř na úrovni nákladů. Dá se proto předpokládat, že ceny by se mohly brzy stabilizovat.

Za rychle klesající cenou kávy jsou zejména tyto tři důvody:

  • rostoucí nabídka, která převyšuje poptávku,
  • neustále stoupající kurz amerického dolaru vůči brazilskému realu,
  • rostoucí objem spekulativních obchodů podporující pokles ceny kávy poháněný zajišťovacími fondy, které mají již na svědomí jeden z nejstrmějších pádů na komoditním trhu.

Obrat v tomto trendu by mohl způsobit posílení brazilského realu, zhoršení počasí, nebo případná stávka zaměstnanců producentů kávy.

Klesající cena kávy má vliv i na některé další odvětví, například na kavárenský řetězec Starbucks. Tato kultovní americká síť kaváren přežila velmi volatilní období. Poté, co společnost loni v červnu oznámila, že plánuje zavřít velký počet svých provozoven, poklesly její akcie během jediného dne o devět procent. Cena akcií se však stabilizovala a od té doby vzrostla o téměř 50 procent. Dokonce i ve čtvrtém čtvrtletí, když globální akcie krvácely s poklesem o 20 až 40 procent, šel Starbucks nahoru o 14 procent. Důvodem je i pokles ceny kávy.

Investice do kaváren

Starbucks si obvykle zajišťuje zhruba polovinu svého nákupu kávy na více než rok dopředu. Současná klesající cena této komodity tak nebude mít bezprostřední dopad na akcie firmy. Ke kávě za dnešní nízké ceny se Starbucks může dopracovat zhruba s ročním zpožděním, což posílí její zisky.  V úvahu je třeba brát i to, že firma nikdy nesnižuje maloobchodní ceny svých produktů.

Co by mohlo zastavit pokles ceny kávy? Rizikem je například to, že výrobci zvyšují své skladovací kapacity, aby omezily nabídku na trhu. Dále jsou to zlepšující se makroekonomické údaje z Číny, které by mohly zvýšit i hodnotu brazilského realu. Tyto skutečnosti by měl brát v úvahu každý, kdo plánuje investovat do akcií Starbucks. Nízké ceny kávy totiž mohou být již brzy minulostí.

Akcie společnosti Starbucks jsou navíc podle ukazatele EV/EBITDA dnes oceněny s 50 procentní prémií v porovnání s ostatními americkými tituly. Další věcí, kterou je třeba zvážit je pesimismus analytiků, kteří předpovídají pokles hodnoty firmy. Nevidí totiž dostatečný katalyzátor, který by odůvodňoval současnou vysokou cenu akcií. Jejich předpokládaná hodnota je na úrovni 70 dolarů, což je přibližně o pět procent méně než současná cena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.